Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Carlos de sol skrivet mars 15, 2009, 12:23:48:48
-
Hej.
Börjar nu bli varmt ute nästan så det för tankarna till poolen igen.
Inköpte ett sandfilter i början av januari 09 kollade idag i kartongen vad jag behöver för anslutningar.
Funderingar som dyker upp blir det någon skillnad på trycket på trycksidan t.ex högre tryck nu med sandfiltet kontra polyesterfilter som vi tidigare haft eller är det något annat som man bör tänka på.
Filtret är köpt hos Folkpool och är anpassat till cirkulationspumpen jag haft tidigare.
Någon som har synpunkter/ideér
mvh carlos <sol>
-
Hej igen
Verkar som att ingen vet något om detta så lägg ned denna tråden
mvh carlos <sol>
-
Det har ju inte gått så många dagar ännu så det kanske kommer någon som vet. :)
Alla poolare har ju inte riktigt vaknat än ur vinterdvalan. ;D
-
Är sandfiltret renspolat har detta mindre motstånd än ett polyesterfilter, dvs trycket borde bli högre på vattnet ut i din pool.
Ha det bra
-
Är sandfiltret renspolat har detta mindre motstånd än ett polyesterfilter, dvs trycket borde bli högre på vattnet ut i din pool.
Ha det bra
Så är det Stefan fast precis tvärtom. Patronfilter har en större reningsyta jämfört med ett sandfilter. arbetar med lägre tryck och du får en snabbare turnover eftersom du har ett bättre flöde igenom filtret. Filtreringen är också bättre, det renar partiklar ner till hälften av storleken av vad ett sandfilter mäktar med. Märkligt tycker jag att inte patronfilter är större här i Svedala. Det verkar ju som 99,9% av poolägarna installerar sandfilter med automatik.
-
Hej på er, roligt att det kom några svar.
Om jag förstått det hela rätt så ger ett patronfilter renare vatten men om man behöver använda sig av flockkuddar (dimmigt vatten) så stannar de flockade artiklarna inte i patronfilter utan går rätt igenom, däremot så fastnar det i Sandfiltret, alltså Patronfilter är kanonbra så länge man slipper flocka.
mvh carlos <sol>
-
Kan delvis hålla med dig Henry Porter om det nu hade varit så att vattnet skulle vara till ett hushåll, dvs att man ska förtära vattnet.
Vad är vitsen med att ha ett för fint filter och ta det allra minsta skitet i en pool?
Kan man backspola ett polyesterfilter?
Inte dom jag har arbetat med iaf, dvs i en pool med så stort flöde som där är i en pool /dygn och med all smuts som samlas i filtret så kan man säga att det sätts igen snabbare och att trycket då blir mindre i utloppen.
Men helt riktigt, ett nytt fint polyesterfilter är bättre den först halvtimmen.
;)
-
Stefan jag är rädd att du har fel ytterligare en gång.
Jag pratar om vad som på utrikiska kallas Cartridge filter(patron filter).
Dessa har ett mindre motstånd igenom filtret pga av dess större yta jämfört med ett sandfilter. Vi pratar absolut inte timmar utan upp till en hel säsong innan rening om man dimensionerar sitt filter för detta. Ett patronfilter backspolar man inte utan man demonterar det och spolar av det med trädgårdsslangen. Det positiva med att slippa backspola är att man inte behöver spola ut en massa vatten i onödan och kemikalier med det. Även efter en hel säsong utan rengörning kan tryckskillnaden vara så liten som ett par psi. Nu pratar vi större pooler än vad som är brukligt här i Svedala, han som jag har pratat med har en pool på 21Kgallon och ett filter på 420sq,ft. Han vinterstänger inte och rengör sitt filter 2ggr/år. Själv har jag inte bestämt om jag skall ha 320 eller 420sq,ft. Eftersom jag kommer att vinterstänga ::) så kommer jag antagligen inte behöva rengöra filtret mer än vid stängning med ett 320 filter. Som tumregel kan man säga att 1/4 gpm(gallon/minute)/sq,ft kan man belasta filtret. Så ett 320 filter kan man trycka igenom ca 80gpm om man vill, mycket mer än vad jag behöver för att cirkulera mitt vatten ett par ggr/dygn. Jag kan inte räkna på vad ett patronfilter ger för ökat flöde jämfört med ett sanfilter i liknande storlek men att du får ett ökat flöde är säkert!!
Jag kan inte se något fel med att filtrera bort finare partiklar än vad sandfiltret gör. Många upplever vattnet som krispigare. Nu har jag ingen pool men har läst att man på kvällen med lamporna tända kan besväras av att se partiklar i motljuset, detta borde man minimera med ett filter som tar bort mindre partiklar.
Patronfilter är inget extremt på något sätt, många använder DE filter som är ett sandfilter med kisel sand vilken tar bort partiklar par ggr så små som patronfiltret mäktar med. Det du ;) Vill du kan man även rena kroppen med en Kiselkur, men då skall man se till att man får tag i kiselpulver med en renhet som lämpligt att förtära, gammal huskur 8)
Alla tre filter har noga sina för och nackdelar. Det som är lite konstigt är att det inte existera något annat alternativ än sandfilter här hos våra poolåterförsäljare.
Största anledningen för mitt val är att jag kommer att ha ett nedgrävt maskinrum. Slippa stå där och slabba har varit värdefult för vårt val. Nu så har jag sökt efter återförsäljare och hittat ett företag som är inriktade på vattenrening men inte speciellt till pool användare. Tyvärr så är det lite Kalle Anka priser, så vill man ha något annat än sandfilter så är man förpassad till att importera själv. Eftersom vår kära valuta är så bra just nu så funderar jag på att slå till.........
-
hej igen
Eftersom jag nu har ett polyesterfilter samt det nya sandfiltret kan man då inte använda båda (istället för att kasta).
Det fina partiklarna som sandfiltret då släpper igenom skulle ju polyesterfiltret ta hand om eller blir trycket för högt då?
//carlos <sol>
-
Henry Portern oj oj oj ;D ,
Jag installerar vattenfilter genom min firma för hushåll.
Du kan prata dig varm om dina polyesterfilter om hur bra dom är, och det är dom visst det.
Men inte till en pool.
Dom fina partiklar som finns i vattnet bildar en hinna i ett polyesterfilter, den hinnan kan du absolut INTE tvätta rent med en trädgårdsslang.
Glöm det.
Du kan få bort en del, men filtrets har försämrats avsevärt.
Du är helt ute och cyklar ;) .
Om du tänker dig ett sandfilter så måste det backspolas ca 1 gång i veckan under en badsäsong.
Då snackar vi ett sandfilter som inte tar så små partiklar som ett polyesterfilter gör.
Så hur kan du då försöka slå i någon att ett filter som tar mindre partiklar då skulle klara en hel säsong med så litet tryckfall?
Visst det är bra att man inte spolar ut en massa poolvatten, det kan jag hålla med dig om.
Men det är nog det enda du har rätt i.
Släpper denna tråden nu.
Carlos del sol, ta reda på fakta själv genom att ringa någon tillverkare av vattenfilter så får du klara besked.
Det finns en bra i Lomma O0 .
Mvh Stefan
-
hehehe, Hur vore det om du lyfte blicken från sandlådan du sitter i :o
Har du nån gång stoppat upp och funderat kring varför alla de stora poolmärkena marknadsför dessa filter????
Som sagt lyft blicken och titta in på något av alla de forum utanför Sverige.
-
hej igen
Eftersom jag nu har ett polyesterfilter samt det nya sandfiltret kan man då inte använda båda (istället för att kasta).
Det fina partiklarna som sandfiltret då släpper igenom skulle ju polyesterfiltret ta hand om eller blir trycket för högt då?
//carlos <sol>
Carlos får börja med att be om ursäkt att din tråd förvandlats till pajkastning. Känns bara som en skyldighet att rätta användare när dom kommer med rena felaktigheter.
Om du vill höja reningsgraden på ditt sandfilter kan du beställa en säck med DE(diamtomaceous earth, stavning!!!) och byta ut en del av sanden i toppen på filtret med DE. Detta skall göra att du får en betydligt bättre filtrering gentemot bara sanden.
Man skall vara försiktig när man fyller på DE i filtret. Det är väldigt fin korningt och inte hälsosamt att andas in. Kiselpulvret(DE) har en hårdhet som ligger lite under diamantens, jag tror att om diamanten är 9 på en skala så är kisel 7. Om man tittar på kisel i förstoring så är det som en svamp med vassa kanter. Det är just detta som man utnyttjar när man renar kroppen med en kiselkur. Eftersom det är så hårt så följer det med ut i tarmarna och rent mekaniskt rensar tarmväggarna på "skit". Så man skall inte få in det i andningsvägarna.
När du backspolar så kommer DE pulvret följa med ut, så det är kanske något som man får ta i beaktan. Man får fylla på efter varje backspolning. Pulvret är inte speciellt dyrt tror jag så det är mer jobbet.
Kolla in TFP där finns det massor av info.
-
Pajkastningen står du för.
Läs nedanstående text som är fritt kopierad av en av dom "stora" poolförsäljarna i Sverige.
Det säger väl ändå en hel den "Henry Porter", nu får du väl ändå ge dig.
I en inomhus pool har du alltid tak så att poolen inte blir angripen av yttre omständigheter samt oftast ett klinkergolv som man kan hålla rent och fint.
Man skulle ju kunna tro att du säljer polyesterfilter, gör du det??? <hmm>
Till Din pool behövs ett reningsverk, vilka består av pump och filter. XXXXXX säljer reningsverk från bland annat Hayward, en världsledande tillverkare av utrustning för swimmingpooler. I särklass vanligast är sandfilter som är mycket lättskötta och har en låg underhållskostnad. Som alternativ finns polyesterfilter som passar bra till inomhuspooler. De tar liten plats och kräver inget avlopp för backspolningsvatten. Volymrekommendationerna avser en normal villapool. Är du tveksam ska du välja ett större reningsverk, det gör underhållet lättare.
Henry Porter Kryp nu tillbaka till sandlådan och bli där O0
-
Carlos, jag ber också om ursäkt för pajkastningen på din tråd.
Men känner att man måste rätta om det det är någon som försöker vilseleda dig.
Lycka till
-
Du skrev att du hade gett upp denna tråden, hm tydligen inte .
Eftersom du inte verkar vara särskilt road av att läsa och förkovra dig ;)så kanske du åtminstonde kan öppna gluggarna litegrann och ta del av följande klipp http://www.youtube.com/watch?v=CLEyj_fX9Xs&feature=related Är det en illusion eller?
Egentligen är det bara min goda uppfostran som hindrar mig från att kalla dig för en jävla pajas, så det håller jag mig för god för. Men att du sitter och raljerar och låter din egna uppfattning skapa nån sorts sannning för oss andra är väl lite att ta i. Klart att du inte har referenser av patronfilter eftersom det inte säljs/marknadsförs av några poolfirmor i Sverige. Innebär detta att dessa inte existerar??? Vakna nu killen! Det är bara för dig att gå in på någon av de stora tillverkarna såsom Pentair, Hayward eller Jandy.
Ta i beaktan att Sverige är ett lilleputtland när det gäller pooler av förklarliga skäl.
Jag har spenderat mycket tid i vinter på poolforum vars användare utgörs av personer som bor i länder där pool är betydligt vanligare än här i Sverige. Om jag skulle dra till med en kvalificerad gissning efter vad man kan utläsa i användarnas signaturer är sandfilter inte alls det dominierande utan tvärtom så utgör DE och cartridge filtren en majoritet. Jag skall starta en poll på ett av forumen och se hur stor del av användarna som har vilket filter.
Sök efter cartridge filter på youtube, om jag vore du så skulle jag bli förvånad över hur många poolsystem(oerhört påkostade sådana) som uppenbarligen inte har en rening som fungerar, lite förvånad borde väl även du bli va!!... ;D
Låt mig veta om jag skall länka till någon av alla trådar som avhandlar patronfilter, om du nu kan släppa hinken o spaden 8)
Avslutningsvis saxat från den leverantören du refererade till nämligen Hayward. Kan ju kolla källan genom att gå in på .com och därifrån läsa om filter. Lycka till!!!
Cartridge
Cartridge filters have a greater surface area than sand allowing for fewer clogs and easier maintenance. Cartridge filters are designed to run at lower pressure than sand which puts less backpressure on the pump, providing more flow and turnover.
Cartridge filters should be cleaned once or twice a season by simply hosing them off. Cartridge element filters trap debris as small as 10 to 15 microns. Learn more
-
Precis som när det gäller offentliga badanläggningar så används sandfilter i första hand p.g.a. funktionalitet. Länken ovan är lite missvisande då de endast tog upp och spolade filtret lite lätt. Skall man göra det rätt så skall filtret ligga i en lösning i x antal timmar. Det som Henry Porter hänvisar anående rengöring 1-2 gånger per säsong låter mer som ett spa (som används sällan) eller en inomhuspool som ej nyttjas så ofta).
De fall som ett patronfilter utgör en fördel är de gånger då man ej har tillgång till backspolningsvatten, vid hög temperatur i poolen (de vanliga sandfiltrens laterala dysor i PVC klarar ej av att användas till höga temperaturer utan bör bytas ut till dysor i PP) eller om man önskar ta mindre partiklar. Det är dels p.g.a. detta som denna typ av filter används till portabla spa (samt i kombination med faktorn att det är begränsat utrymme för filtrationsutrustning i portabla spa).
Som sagt var, ett patronfilter är kanon då det tar mindre mikron, samt har en större filtrationsyta om man jämför med dess fysiska storlek, men det kan bli en del jobb för utomhus privatpool samt kostnaden för filter etc. De finns ett antal mindre och större offentliga anläggningar som har försökt använda sig av ett antal parallellkopplade patronfilter där allt gått snett i och med att det krävs en heltidstjänst till att endast rengöra filtren (alltså; att endast rengöra det en gång per säsong är en utopi, i alla fall när det gäller en utomhuspool som som används frekvent).
Ett patronfilter och ett sandfilter kostar ungefär samma peng för en privatpool om man skall se till jämförbara produkter med jämförbar kvalitet. Dock så måste patronerna bytas oftare än sanden i sandfiltren och patronerna är ju ej gratis. Alltså borde det väl vara en fördel för en poolförsäljare att sälja patronfilter då de tjänar mer på eftermarknaden om de saluför detta? Säljer man ett visst fabrikat så kan ju inte kunden gå och köpa detta från någon annan leverantör heller.
Diatomitfilter har ju också något som använts en del genom tiderna, men då diatomiten är hälsofarlig så används det ju ej längre så mycket (inte i Sverige i alla fall då jag t o m tror att den är förbjuden när det gäller offentliga anläggningar). Jag skulle ej rekommendera att lägga ett lager diatomit på toppen av sandbädden utan istället ett lager antracit (aktivt kol) istället.
Mina erfarenheter från den svenska samt den europeiska poolmarknaden är att sandfilter är den dominerande varianten av filter (både när det gäller privatpooler samt offentliga bad).
Angående trådstartarens fråga gällande vilket av alternativen sandfilter och patronfilter som skapar störst tryckfall så är svaret sandfiltret. En stor orsak är sandfiltrets sexvägsventil som ej är direkt optimal ur flödessynpunkt.
-
hej steffe
tack för den fina infon, eftersom jag nu har båda sorterna av filter finns det någon vitts med att använda båda dvs lägga polyesterfiltret sist i kedjan?
mvh carlos <sol>
-
Hej Steffe! Tack för ett bra inlägg!
Nu skall vi försöka hålla diskussionen på en mer civiliserad nivå, vilket jag ser fram emot.
Jag måste dock ifrågasätta dina påstående! Jag tog bara en video i högen vid lunchen och postade, så jag hade bara lite lätt ögat igenom den i brist på tid. Dock så tittade jag igenom den nu. Jag tror inte heller du har tittat på den för den visar inte någon rengörning utav själva patronerna utan bara hur dom byter dessa mot nya rengjorda. Detta är vad de flesta användarna gör, har två uppsättningar! Han säger dock att filtrena skall läggas i blöt också med vilka kemikalier för att få dom rena. Många som jag har läst om struntar i detta och filtren håller ca 5år innan man behöver byta ut dom. Tillverkarna rekommenderar årlig blötläggning av filtren och därimellan rengörning med vattenstråle med lågt tryck. Det finns även speciella munstycken att köpa som man kopplar på trådgårdsslangen. Ser ut ungefär som en persienn rengörare.
Jag förstår av ditt inlägg att du är väl insatt i vattenreningssytem vilket jag inte är! Det kännns alltid lite dumt att hänvisa till information som man inte har varit med om irl om du förstår. Men.... Om du går in på tex. troublefreepool under pumping section så finns det hur mycket bevis som helst som talar i min riktning. Jag kan inte annat än att ta personer med flera tusen poster och med poolkunnande som överstiger de flestas här(skulle jag vilja påstå) på orden. Vet inte annars hur man skall ställa sig till forumens vara. Har väldigt svårt att tro att en admin och hela mod kåren skulle fara med osanning eller försöka komma med osanningar. Vad skulle dom vinna på detta? Finns liksom ingen rimlig förklaring till det. Som sagt även på youtube finns hur många videos som helst som visar dessa filter.
ALLA som jag har pratat med/läst om har en rengörningsfrekvens på 1 alt.2 gggr/år/säsong om man har dimensionerat sitt filter för det. Nu pratar vi om pooler som har vattenvolymer mkt större än vad som är normalt hos oss pga den nästan obligatorisk "deepend" även i liner poolerna.
Om det nu inte skulle gå att ha dessa filter till pooler varför utgör dessa en så stor del av poolleverantörernas utbud? Om du går in och titta på poolsupplies i australien har du hur många som helst att välja imellan. Alla internet leverantörerna i US har likaså en hel uppsjö av dessa filter. Jag kan säga att jag har gått igenom en hel del av dessa siter. Jag har även tittat runt hos våra svenska återförsäljare och visst det finns de som tillhandahåller nån sort av patronfilter men det är inte i närhet av den storlek som vi pratar om här, de ser närmast ut som något man har under vaskskåpet. Så jag förstår att denna typ av filter inte har haft någon genomslagskraft. Varför det är så har jag ingen aning om, men man måste komma ihåg(som jag skrev i mitt förra post) att Sverige inte är världsledande på området.
Imho har alla tre filtertyperna sina för och nackdelar. Vårt val föll sig på den låga rengörningsfrekvensen och att vi slipper ta vara på hundratals liter vatten i vårt pumprum veckovis eftersom det ligger under jord, inte så mycket för den finare filtrationen, vilket dock är ett plus. Nackdelen är att det är jobbigare att rengöra filtret när man väl behöver göra det. Men som sagt, jag kommer inte att behöva rengöra detta mer än 1ggr/säsong vid en storlek på 320 sf vid "normala" förutsättningar med min poolvolym ca 60k l. Om detta håller vatten återstår ju att se. Men om man kan tillskriva användare av dessa filter världen över och tillverkarna någon sorts trovärdighet så skall så vara fallet, någon utopi är det iaf inte fråga om.
Att man i publika badanläggningar inte vill ha filter av denna sort har jag full förståelse för. Där måste det vara smidigare att ändra en ventil och låta pumpen göra jobbet.
Hur vanligt detta filter är vet jag inte. Men att döma av de månader jag har läst dagligen på några Amerikanska forum så är dom mycket vanliga och det är det som är konstigt. De enda som har patronfilter hos oss är ju ovanmarkspoolerna!!!
Vad gäller DE filtren så är också dessa mycket vanliga. Precis som jag sa skall man iakta försiktighet när man fyller på sitt filter. En typ av DE filter behöver man inte backspola utan man kan rengöra plattorna som som är belagda med pulvret mekaniskt.
Dock så är det råd jag gav Carlos något som många använder sig utav och fungerar bra om man vill få ett effektivare sandfilter. Men det kanske inte föll i god jord Carlos :-\ Är man intresserad av detta så läs om det, jag kan alldeles för lite för att kunna rekommendera det, ville bara väcka uppmärksamhet att det går att göra på detta vis.
Slutligen Steffe!
Saxat från en tråd av en användare som är mycket kunnig i ämnet pumpar och filter! han har själv Cartridge och 21Kgallons pool, inte spa ;) som ligger utomhus!
mvh
What I meant to imply in the other post was that you probably don't need larger than 320 sqft. Scaling your pool by mine, you could go down to a 225 sqft but if you get a lot of stuff in the pool year around, then I would suggest going with the 320. If you decide on the 225 sqft, keep in mind what a smaller filter really means.
1) Cleaning cycles. Personally, I wouldn't want to clean my filter more than once every 6 months of run time. I keep my pool open all year so that means about 2 cleanings per year although I could let it go for 12 months and just do one per year.
2) Maximum flow rates. You shouldn't exceed 80 GPM for a 320, 60 GPM for 225 & 40 GPM for a 150 to maintain optimal filtering.
3) Cartridge costs. Larger filters have more elements and are more costly to replace but I suspect that you would end up replacing a smaller filter's elements more often because they will be cleaned more often. Flow rate per sqft of filter and cleaning cycle will be the primary factors for the life of a filter.
The last thing you want is a filter that is too small which is why I suggested the 320.
-
Mina bedömningar av det jag skriver är inte slutsatser jag drar från att läsa olika forum utan de kommer från erfarenheter med att jag i tidigare yrke jobbat med dylika filter både när det gäller den offentliga samt den privata sidan.
Som jag nämnde ovan så refererade jag till den europeiska marknaden vilket jag kan med gott självförtroende känner till väldigt väl. Den amerikanska var länge sedan jag var i kontakt med när det gäller pooler (måste leta i minnet i sådana fall) och den australiensiska har jag noll koll på.
Notera att jag ej talar för eller emot någon typ av variant utan jag berättar bara rakt upp och ner hur saker och ting fungerar. Det ligger inte i mitt intresse vad folk tar för beslut gällande pool egentligen, men frågor någon om råd så ger jag ett ärligt svar om jag har tid (det florerar så mycket myter och floskler i poolbranschen så man undrar vad allt kommer ifrån). Vattenreningsteknik ligger mig ganska varmt om hjärtat så det hjälper jag som sagt var gärna till med.
Jag har alltså inte sagt att man inte kan använda patronfilter till privatpooler (har sålt ett stort antal patronfilter till både privatpooler och offentliga pooler genom åren i mitt föregående yrke) utan jag förklarar endast varför olika val görs vid olika tillfällen. Hade jag t ex bott i Florida så hade väl kanske inte ett sandfilter vara att tänka på beroende på en högre vattentemperatur samt att vattnet kanske inte är lika billigt där som hemma i Sverige.
Angående diatomitfilter så är det ej vanliga i Europa längre p.g.a. hälsorisken. Det var vanligare på 70-80 talet. Precis som du skulle kunna lägga diatomit på toppen av sandbädden så går det lika bra med aktivt kol istället vilket är väldigt vanligt förekommande när det gäller publika bad.
Som sagt var behöver jag ej läsa citat av andras erfarenheter då jag har tillräckligt mycket av dem själv i ämnet.
För att återgå till ämnet; Carlos, om du önskar att ta mindre partiklar så kan du installera patronfiltret efter sandfiltret. Givetvis så blir ju tryckförlusten lite större då du seriekopplar de båda filtrena, men då patronfiltret har ett lägre tryckfall så bör de inte vara några problem (kan vara ned till 1/10 av sandfiltrets, men det beror givetvis på produkter samt flöde). Vill du vara på den säkra sidan så installerar du patronfiltret i en by-pass så att du själv kan reglera flödet (och därmed tryckfallet).
-
Som sagt var behöver jag ej läsa citat av andras erfarenheter då jag har tillräckligt mycket av dem själv i ämnet.
Ojdå! fullärd?
Frågan är om jag skall lyssna på dig som säljer eller har sålt filter eller skall jag lita på alla de som använder dom......
Jag kan inte fatta hur man bara kan bortse från alla dessa användare, för mig en gåta. Att tro sig veta alla svaren är oftast en farlig väg att gå.
Men se det från den ljusa sidan, Ni kommer alla få en referens i mig. Jag kommer att installera ett patronfilter. Så efter sommaren har vi svaret om det är en utopi med 1 rengörning/säsong eller ej. Jag hoppas att jag har rätt, men det återstår att se. Jag kommer helt utan prestige återge min erfarenhet. Lägg märke till att inte heller jag pratar för eller mot något utan bara återger vad jag lärt mig om de olika filterna man har att tillgå för rening av pool.
Du behöver inte återgå tilll ämnet du har hållt dig till det hela tiden. TS frågade i sin inledande post om tryckskillanderna över olika filter. Det är svallvågor av det vi disskuterar nu. Helt logisk utveckling av en tråd.....
-
Jag kan bara sucka tyvärr när du drar upp "sälj"-kortet. Sen att du verkar framställa det som att det är en sandfilterskonspiration i europa är ju intressant. Automatbilar är vanligare i USA än i Sverige, du har ingen konspirationsteori där?
Som yrkesverksam inom vattenrening så måste du förstå att vi inte är på samma plan när vi diskuterar dessa saker. Att jag dagligen arbetar med att konstruera och konsultera inom detta område medan min motpart i ämnet är en glad amatör gör att diskussionen blir lite skev.
Och precis som du käre Mr Porter så har jag ej sagt till någon att köpa det ena eller det andra utan har endast förklarat skillanden mellan produkterna. Hade jag blandat in märken eller sagt att ditten eller datten är skit så hade det givetvis varit en annan sak. Om du tar på dig läsglasögonen så kan du t o m läsa allt det fina jag skrev angående patronfilter.
TS frågande efter tryckskilladen och jag gav svar på detta. TS hade därefter en tilläggsfråga angående installation vilket man givetvis även det svarade på.
-
Är du lika dryg som du framstår?
Jag är väl den enda i denna diskussion som har hänvisat till nån sorts referenspunkt.
Vet du va! Jag tror att forumen i vilket ämne det än må vara är så stora eftersom man får en bild helt utan ekonomiska intressen, oftast. Jag har en mycket stor tilltro till detta. Därmed inte sagt att jag inte tar intryck av det du skriver. MEN, komma här med en attityd att jag jobbar med detta och det innebär per automatik att jag vet bäst. Det funkar väldigt illa även utan läsglasögon för min del.
Se om du kan svara på en enkel Ja eller nej fråga, känner på mig att du snart lämnar arena förstår du.. Så det är lika bra att ställa den nu!
Han jag saxade ur ett inlägg ifrån i min näst sista post(understryket i rött) Mas 985 är förövrig thans nick på TFP, om nu mot förmodan skulle sänka dig till gräsrots nivå och ta del av en som faktiskt använder sig utav ett patronfilter. Till sin privata pool OBS!!!!
Ljuger han när han säger att han renar sitt filter 2ggr/år med en pool öppen 12månader om året?
Förövrigt var det var väl du som tog upp att du har sålt filter till både publika bad och även till privata användare så vad är det du pratar om egentligen. Håll dig till ämnet så går det lättare.
Hela ditt resonemang föll redan i ditt första inlägg där du fantiserar ihop vad jag hade länkat till helt utan verklighetsförankring med vad länken innehöll. redan då ringde varningsklockorna. Tyvärr har du med råge bekräftat vad jag befarade.
TS frågande efter tryckskilladen och jag gav svar på detta. TS hade därefter en tilläggsfråga angående installation vilket man givetvis även det svarade på.
Det JAG påpekade var att du uttryckligen skrev "för att återgå till ämnet" Då måste vi väl ha varit någon annanstans eller?
Jag är ute för mycket på olika forum för att inte genomskåda sådant ofog.
Var nu vänlig och svar på min fråga!
-
Är du så obildad som du framstår. Uppenbarligen...
Ok, nästa gång jag skall anställa någon så skall jag ej gå på vad de har för yrkeserfarenhet utan istället fråga vilka forum de hänger på. Uppenbarligen så värdesätter du ej yrkeserfarenhet och kunskap. Vid närmare eftertanke; kan du inte PM:a mig ditt telefonnummer så att jag kan ringa dig när jag ha de riktigt kniviga projekten att arbeta med.
Jag vet inte bäst däremot vet jag mer än dig i detta ämne. Dock givetvis mindre än dig i andra ämnen. Alla har ju sina spetskunskaper.
Det vi diskuterar är gammal skåpmat för mig, men uppenbarligen väldigt nytt och fascinerande för dig. Vi har alltså inte samma grundnivå i ämnet.
Då jag varken har tid eller lust att dividera med någon med ett sådant påtagande trollbetedende så anser jag att diskussionen är över för min del. Jag har redan sagt allt det har att säga i ämnet och har TS några fler tekniska frågor så kommer jag givetvis dock svara på dessa.
PS. Jag anser fortfarande att det inte är tillräckligt att rengöra sitt patronfilter endast en gång per säsong.
-
Skicka ett pm så får du mitt tel.nr.
I övrigt så konstaterar jag att du inte svarade på min fråga. Den var retoriskt ställd det begrep du iaf. så jag tar mig friheten att svara på den med ett utdrag från ditt första inlägg. (alltså; att endast rengöra det en gång per säsong är en utopi, i alla fall när det gäller en utomhuspool som som används frekvent).
Vill du att jag skall förklara ordet utopi för dig:P
Troll jag!!!, jag har en logg som jag postar i med jämna mellanrum, vart kommer du ifrån!!
Kan inte låta bli att undra om du inte är lite svagbegåvad när jag läser följande från ditt sista(eller?) inlägg.
Det vi diskuterar är gammal skåpmat för mig, men uppenbarligen väldigt nytt och fascinerande för dig. Vi har alltså inte samma grundnivå i ämnet.
Vilket innebär?? Jag kan inte ifrågasätta dina erfarenheter. hahahaha du är på gränsen till kriminell. Jo visst, jag är inte särskilt saklig nu. Men jag orkar bara inte.
Nu lämnar jag också denna tråd, Du får visa mer skärpa än vad du har visat hittills i dina inlägg om jag skall hålla intresset uppe.
Vill du har svar på något så ge uttryck för detta så återkommer jag. Annars får du ge dig till tåls tills jag har gjort min egna utvärdering. Vilka jag kommer att posta allt eftersom i min byggtråd.
Trevlig kväll ;)
P.S Det sista gäller även för dig Stefan 1, Så du får sista ordet O0 D.S
-
hej på er igen.
tråkigt att ni blev så oense.
Jag kan väl berätta om mina erfarenheter när det gäller Sandfilter kontra patron/polyesterfilter.
Vi har haft hus i Spanien under 20 års tid det första huset låg i ett kvarter med 14 hus samt att vi hade gemensam pool
c:a 100 m3 3,5 meter i djupaste delen.
Till denna pool fanns ett sandfilter som backspolades 1 ggr/vecka man fick flocka poolen väldigt ofta speciellt sommartid när många badade dvs mycket solkräm (krav var att endast vattenfast solkräm fick användas) var ju svårt att kolla vilken kräm folk använda icke vattenfast är ju oftast billigast, cirkulationspumpen var igång 24 h/dygn.
Min tro är att ett polyesterfilter hade nog beckat igen ganska snabbt med alla dessa krämer och flockningar.
De sista 10 åren bytte vi till ett friliggande hus med egen pool 70 m3 också med sandfilter, var ju mycket lättare att hålla denna pool ren eftersom man reglerade vad man använde för krämer , kemikalier etc.
Vi återkom till Sverige 2007 i juli och köpte ett hus med pool 35 m3 med polyesterfilter, allt fungerade kanon när jag startade upp poolen vattnet var kristallklart första månaden.
Vi har 2 st filterinsatser som jag bytt 1 ggr/mån och dessa tvättar jag i diskmaskinen utan att låta dem torka innan,
efter tvätten får de torka samt att de skall borstas med en mjuk borste.
Eftersom vårt ena barnbarn var allergiskt emot kloret så försökte vi hålla klorhalten väldigt låg och vid ett tillfälle blev det lite mjölkigt i vattnet jag drog iväg och köpte flockkuddar eftersom det flockmedel som skall vara till polyesterfilter inte säljs längre.
Vattnet blev klart men det lev flockbollar på bottnen eftersom de partiklarna efter flocken går rätt igenom polyesterfiltret
Därför så köpte jag till i år ett Sandfilter så poolen skall vara ren samt att jag också kan använda flockkuddarna har även nu klorgenerator så det är lättare att hålla en låg klorhalt.
Och eftersom jag nu står här med båda filtren så varför inte använda båda?
Sammanfattningsvis kan man väl säga att patron/polyesterfilter är bra så länga man inte använder flockkuddar.
Tackar för svaren samt det jag kunnat utläsa i diskusionerna, tror jag börjar med enbart sandfiltret så får vi se om det räcker det andra får väl vila i garaget.
mvh carlos <sol>
-
Låser tråden, för mycket personangrepp.
-
Håller med Fia, båda kombatanterna har skrivit sakliga inlägg, varför blanda in en massa personangrepp?
För mig obegripligt, och nåt som gör det svårare att komma överens.
Jag kommer nu att ta bort låsningen av tråden då jag har en del frågor i detta ämne som jag vill ha svar på, jag kommer dock att hålla koll på alla inlägg och plocka bort alla former av personangrepp framöver. Fortsätter dessa trots allt att komma så kan det bli frågan om bannlysning.
1. Enligt min egen erfarenhet och det jag blivit lärd i mitt tidigare yrke där jag bland annat bytte luftfilter i ventilationsanläggningar fick jag lära mig att ett smutsigt filter renar effektivare än en rent/nytt. Låter logiskt för mig då smutsen gör att de urprungliga öppningarna i filterytan blir mindre. Visst blir difftrycket högre, men reningen bör bli bättre, eller?
2. Om det nu är så att ett sandfilter släpper igenom större partiklar än ett patronfilter, hur kan det då komma sig att flockning skulle resultera i flockbollar på poolbotten, de borde väl fastna mer effektivt i patronfiltret än i ett sandfilter?
3. De patronfilter som levereras med ovanmarkspoolerna fungerar ju bevisligen riktigt dåligt, det finns hur många inlägg som helst i detta forum som styrker detta, vad skiljer dessa från de som Henry Porter talar om, yta, material, eller vad?
De verkar vara särskilt känsliga för just flockning, pluggar igen helt så snart flockningsmedel tillsätts, finns inga sådana problem i USA? (Vore konstigt om de inte använder en helt annan teknik/material)
Och som sagt, låt oss hålla diskussionen på en högre nivå än hittils.
/Rickard
-
Jag väntar med spänning på när Henry Porter rapporterar om sitt filter i sin kommande byggtråd <love>
Jag lovar att jag ska följa den.
Kommer detta att fungera blir det nog rusning till poolförsäljarna ;) <sol>
Svar på dina frågor Rickard
1 = korrekt.
2 = Inte säker på detta, men det du skriver låter rimligt.
3 = kan bara hålla med.
På min firma installerar vi vattenfilter, men dock ej till pooler.
Jag har visat inläggen i denna tråd för min leverantör, och "Steffe" har helt klart för sig hur det fungerar med de olika filterna enligt dom.
Tycker samtidigt att egna erfarenheter väger tyngre än vad man kan läsa om på olika forum.
Till ovanmark poolerna levereras ett polyesterfilter vid köp eftersom att vattnet i en så stor pool givetvis måste ha någon slags rening.
Då är ett polyesterfilter en mycket billig och enkel lösning som "alla" har råd med.
När sedan den första säsongen av badande i den nya poolen är över och ägarna är nöjda med sin pool brukar dom investera i ett enklare sandfilter.
Eller så går dom steget fullt ut och lägger pengarna på en "riktig" pool.
Så här gjorde iaf vi själva och några bekanta med oss.
Vi har haft båda sorterna av filter själva och jag personligen skulle aldrig sätta in ett polyesterfilter igen.
I ett ute spa sitter ju polyesterfilter och om man räknar på hur många liter vatten som passerar vid varje bad i ett spa jämfört med hur det är i en pool så är ju skillnaden ENORM.
I ett spa fungerar det.
Dessutom har man ju oftast ett lock på ett spa samt att det har mindre yta att samla en massa skit samt att man endast har igång ett spa under tiden man badar i det ( rätta mig om jag har fel).
Poolen är ju oftast igång ca 14-18 h / dygn beroende på hur mycket den nyttjas
Så här har jag lärt mig:
I en pool ska vattnet renas 4 ggr/ dygn (rätta mig om jag har fel), dvs en pool som är 4 x 8 m 1.5 rymmer 48 000 l vatten då ska filtret ta i mot 192 000 l vatten om dygnet.
Belastningen på filtret är enorm, det förstår ju vem som helst.
Jag backspolar mitt filter 1 ggr i veckan, ibland oftare.
Att man då kan påstå att en annan typ av filter som dessutom tar mindre partiklar än ett sandfilter inte behöver bytas/rengöras mer än 1-2 ggr /år tycker jag är mycket underligt.
Jo om filtret hade varit 3 m högt och 1.5 m i diameter kanske, då hade jag kanske inte sagt i mot.
Men vem vill ha ett så stort filter??
Inte jag iaf :-\
Den enda nackdelen som jag ser det med ett sandfilter är att man blir av med en hel del vatten vid varje backspolning.
Hade jag gjort om min pool hade jag gjort en flottör med automatisk vatten påfyllning, helt klart
Att man skulle uppleva vattnet med någon sorts "hinna" med smuts har iaf aldrig jag upplevt när mina lampor har varit tända.
Detta med tanken på att det påstods att denna försvann med ett polyesterfilter.
Hur ser ett "krispigt" vatten ut? jag har aldrig hört detta uttryck förut, förklara <hmm>
Ser fram i mot fortsatt läsning på denna tråd...............
O0 <love> <sol>
-
Jag sjunger definitvt inte sandfiltrens lov, jag är rätt missnöjd med reningen och skulle definitivt kunna investera rätt mycket för att få en effektivare rening. (Funkade perfekt de första 3 åren)
Just gråhet och partiklar är det som vi haft problem med sedan vi började köra >30grader varmt i poolen.
Även om vi chockklorerar och flockar så är det bara "krispigt" i ca 1 dygn, sedan börjar det förfalla igen.
Kanske har vi något grundläggande fel i vattenkemibalansen, men i vart fall inget som visar sig på stickorna som mäter fritt och bundet klor, alkalinitet och ph.
Funderar allvarligt på att byta allt vatten i vår för att se om det blir bättre.
-
Hej,
Delar din erfarenhet Richard att det var kanon första året eller två, sen har det varit utförsbacke med vattenkvaliteten.
Teoretiserade lite kring klorblock och annat som kan vara en faktor i en annan tråd, summerade förra säsongens klortillsats
och enligt de beräkningarna borde det vara block, okända faktorn var hur mycket klor som "försvinner" är poolen.
I år blir det fortsatt sandfiltrerande men troligen byte av minst 50% av vattenmängden.
Följer med intresse "fighten" kring patronfilter, men tycker att personangreppen skadar både förtroendet för kombatanterna
och poolforum som helhet, håll er till saken pojkar och ta testosteronet till en annan arena :)
Simma lugnt !!
/ Housedad
-
Jag har ju bara haft min pool i 1 säsong och det hade vi utan någon som helst uppvärmning.
Denna säsong kommer jag att använda mig utav 2 st plattvärmeväxlare modell större som är kopplade på det sätt att det vatten som inte "orkar" gå igenom den ena tar den andra vägen genom den andra via ett T.
Detta är ett litet experiment och jag provar eftersom att det har varit gratis.
Kopplade in med 1 växlare först men motståndet bler för kraftigt och fick köra nästan hälften via bypass.
Vattnet som värmer går först via den första växlaren och sedan via den andra, räknar givetvis med att effekten i den andra växlaren inte blir lika hög som i den första.
Men lite effekt ska det väl ge, kanske ändrar lite senare till annan lösning.
Rickard och Housedad, menar ni att vattenkvaliteten blir försämrad utav sandfiltret?
Ni skriver att dom första åren fungerade det klockrent men sedan mkt sämre, vad beror detta på? <hmm>
Rickard, vad menas med "krispigt"
-
Hej Stefan,
Menar inte att kvaliteten blir försämrad av sandfilter, men att den höga kvaliten inte riktigt kan bibehållas.
Det verkar med åren krävas flocksticks och annat för att hålla vattnet kristallklart, glittrande (kanske krispigt) även
när man tänder lyset i poolen. Orsaken till detta kan jag bara spekulera i, en skulle kunna vara att man som poolägare
blir mer kräsen, och ser på vattnet på ett annat sätt --> vattnet är egentligen oförändrat.
En annan skulle kunna vara att olika kemikalier man tillsätter med tiden anrikas i vattnet och gör att det inte är lika lätt
att hålla klart.
En tredje skulle kunna vara att sandfiltret är som bäst första säsongen och gradvis tappar lite i reningsförmåga.
Jag har ingen riktigt aning, och för att lyfta på en sten till tänker jag byta en stor del av vattnet i år för att se om det blir
ngn förbättring.
Lycka till med värmeanläggningen :)
/ Housedad
-
Ok Housedad, hoppas att du får rätt på ditt vatten.
Det ligger nog en hel del om det du säger att filtermassan kanske bara håller en kortare tid och att man kanske helt enkelt skulle byta ut den oftare än vad man gör.
Sand är ju inte så himla dyrt.
Det är ju ändå en hel del vatten som filtreras på en säsong :o
Man vill ju ha så bra vattenkvalitet som möjligt, givetvis.
Tack.
-
Det kostar inte många kronor att byta sanden.
Jag hörde någon "expert" säga att sanden slits ut! Skulle va nå't med att sandkornen blir runda och fina med åren och skulle då inte fånga småpartiklar så bra, det går alltså åt mera flockning, kan kanske vara värt att prova för er som upplever försämring efter några år?
-
Jag bytte både sand och filter (p.g.a. läcka) mitt i förra säsongen, ingen skillnad.
Med krispigt menar jag ett helt kristallklart vatten, nåt som vi de två senaste åren bara haft just efter chockklorering och flockning. (håller ca 1 dygn)
Vi bytte pooltäckning för två år sedan, kanske kan det bero på detta? En pressening av lastbilskapellduk, nån annan som har erfarenhet av detta?
Har under årens lopp tillsatt rätt mycket bikarbonat för att hålla alkaliniteten på en nivå över 100, kanske kan det vara den som anrikats på något sätt?
-
hej
har hört att man skall byta sanden minst 1 gång var 5 år, det gjorde vi i spanien men då gick poolen 24 timmar/dygn, sen kanske det beror å storleken på filtret, sanden är ju så billig så det är väl värt kanske att byta varje år?
mvh carlos <sol>
-
OK då förstår jag Rickard O0
Tråkigt att ditt vatten bara håller sig "krispigt" i ca 1 dygn efter chock klor och flockning.
Jag kan inte uttala mig om problem med vatten än eftersom att vi bara har varit igång i 1 säsong, vi hade iaf inte några som helst problem förra året (peppar peppar).
Kanske det kan bero på hur varmt man har i sin pool?
Det borde ju iaf vara att ju varmare man har ju bättre trivs allt "skit" som man inte vill ha i sin pool.
Vi hade ingen värmekälla överhuvudtaget och hade en badtemp på ca 19-23 grader, lite kallt kanske :D
Men i år ska vi ligga på ca 27-28 grader är det tänkt.
Jag tror också på att filternas storlek har betydelse Carlos, oftast ligger ju filterna precis på vad som anses vara en tillräcklig storlek.
Kanske man ska gå upp en storlek när det blir dags för ett byte?
Min granne som har haft pool i många år ställer bara in sin balans på poolen precis när han kör igång för säsongen, sedan har han klorpuckar i påse som han bara klipper av ett hörn på och lägger i brädavloppet.
När denna är slut gör han bara samma sak igen.
Han kollar aldrig mer sitt vatten under hela badsäsongen <hmm>
Hans vatten är klart och fint och han har aldrig haft några problem.
Oroar man sig för mycket med att kolla och fixa hela tiden tror ni?
Vi kollade iaf vårt vatten med jämna mellanrum hela säsongen.
Att byta sanden ungefär vart 5 år tycker jag låter rimligt.
Jag fyllde min pool med vårt eget vatten i en grävd brunn, detta tog mig ca 5 veckor ::)
Kan vattenkvaliteten var man bor i landet ha en avgörande roll om man har ett mer eller mindre lättskött poolvatten kanske?
Mvh Stefan
-
Hej era sandfilter puritaner :)
Jag skall vara storsint nog att ursäkta mina senare inlägg i denna tråd. Speciellt tråkigt tycker jag att det är Carlos tråd. Han är en bland många här på poolforum som alltid håller en trevlig och vänlig nivå på sina inlägg.
Jag har varit ute och jobbat så mycket under den gångna helgen så jag har svalnat av nu O0 men även blivit värmd av den underbara vår solen som vi har haft över Halmstad, speciellt idag.
Stefan jag förstår det du har skrivit i dina inlägg när jag läser dem igen. Eftersom du jobbar med vattenrening och filtration av vatten så är det säkert svårt att förstå att man kan välja bort sand som rening i en utomhus pool. Jag fick den insikten igår när jag var och skulle köpa ett par kopplingar hos vår lokala Folkpool butik. Jag berättade då om vår lilla diskussion här på poolforum.
Innehavaren av butiken sa att han byter ut ett par anläggningar om året som har patronfilter till sandfilter.
Det intressanta är att han som jobbar med pooler dagligen inte hade en aning om vilka filter eller storlek på filter jag pratar om. Han visade upp ett filter som man enligt han använder till en 4X8 pool. Detta filter är uppskattningsvis knappt 1/8 del av det filter som jag tänker använda till min typ av pool. När jag sa det så vart han helt förvånad. Och jag tror missuppfattningen ligger precis där.
Patronfilter var nog ganska vanligt vid poolbyggnadets vagga här i Sverige men var då gruvligt underdimensionerade för de pooler de monterades i och pga det fått sitt dåliga rykte och helt enklet dött ut. Enligt honom hade den poolbyggaren som verkade i Halmstad med omnejd innan han startade upp nästan uteslutande installerat patronfilter och det är de som han håller på att byta ut nu. Han berättade om en 150 kubiks!!!! pool och måttade hur stort filtret var som var monterat i den, ungefär 1/4 del av vad jag skall använda till min 60 kubikare. Hon som hade denna pool fick tvätta detta filter 1ggr/vecka. Det tyckte jag var ganska bra med tanke på storleken på pool.
Som jag skrev till Steffe sätter jag ingen prestige alls i detta utan hävdar bara att alla de som jag har pratat med /läst om på olika poolforum inte ljuger. Ingen av dom har försökt att sälja något till mig eller försökt att övertala mig åt de ena eller andra hållet. Om man skulle misstro personer på dessa forum så pass att de inte är begåvade nog att kunna tala om vilket filter de använder och hur ofta de renar det så kan man ju ifrågasätta alla användare på alla forum, även vårat. Då undrar man lite stillsamt vad man själv gör på ett sådant :-\
Jag köper inte allt jag läser med hull och hår även om det kanske så jag uppfattas när man läser mina inlägg. Tvärtom så gör jag oftast noggranna eftersökningar innan jag inhandlar eller bygger något. Här säger dock min intution att dessa källor återger sina egna erfarenheter på ett högst ärligt och trovärdigt sätt.
Man skall förvisso komma ihåg att alla pooler är annorlunda och den ena inte är den andra lik och vad som gäller för en pool inte per automatik behöver fungerera för en annan.
Jag har lag upp en omröstning på TFP i ett försök att få fram hur pass vanliga dessa filter är. Så här långt efter två dagar har ett trettiotal svarat. Mellan tummmen och armbågen är 2,5 utomhus poolägare utav 10 patronfilter brukare. Samma siffra gäller för DE och 5 av tio har sandfilter som rening.
Jag gissar om man skulle göra en likadan omröstning här så skulle 9,7 av poolägarna svara sandfilter på den frågan(bortsett från ovanmarkspoolerna). Detta återspeglas också ganska bra av vilket utbud man kan ta del av hos våra nationella återförsäljare av poolmaterial. Dock så ser det ju helt annorlunda om man går in på amerikanska sajter eller australiensiska.
Omröstningen är aktiv ett par dar till så jag återkommer med det exakta resultatet.
Jag har för avsikt att köpa ett patronfilter och hoppas verkligen att det finns ekonomiska förutsättnigar att göra så också. Dock så har jag inte fått ett komplett pris än för vad det kommer att kosta mig inklusive allt, frakt tull o moms viket man får betala också på frakten. Dessa filter är stora saker så jag hoppas att det kan vara ekonomiskt försvarbart att få hem ett sådant.
Om jag(vilket jag tror) köper ett patronfilter så kommer jag dokumenterar detta mycket noggrant för er alla att ta dela av.
mvh
-
Jag är inte långsint Henry Porter ;)
Var och en gör som den vill, patronfilter eller sandfilter.
Frågan som Carlos ställde var ju vilket filter som hade minst motstånd för att få så högt tryck i utloppen som möjligt, och det är vi ju överens om (patronfilter).
Jag svarade med att det var ett sandfilter i mitt första inlägg pga att dom små patronfilter vi använder här sätts igen så fort, och då givetvis minskar trycket avsevärt.
Anledningen till att jag svarade sandfilter, var att generellt utslaget under hela reningsperioden har patronfiltret satt igen sig så mycket och snabbare pga att det tar betydligt mindre partiklar, så att trycket minskar avsevärt i utloppen i poolen.
Skulle man vilja undvika detta och ha fortsatt lika högt tryck som patronfiltret har när det är nytt, skulle det betyda att man skulle få byta filtret var 3:e dag.
Precis som Rickard skrev i sitt inlägg, så är det ju så att ju mer ett filter blir igensatt ju mindre partiklar tar det, detta gäller alla filter överlag.
Det jag är nyfiken på är storleken på det patronfilter som du nu går och funderar på till din blivande pool, höjden samt diametern.
Du skriver ju att det är betydligt större än dom som du sett här i Sverige.
En annan sak som jag har läst om är att bakterier trivs bättre i ett patronfilter.
Om detta är rätt eller fel kan jag inte svara på men kan kanske vara värt att tänka på <hmm>
Forum är ju till för att hjälpa varandra och inte stjälpa, givetvis är jag nyfiken på det filter du pratar om och väntar med spänning på DINA erfarenheter.
Först då kan vi ju diskutera vidare om det är bättre eller sämre.
Kanske det blir jag som byter, vem vet ;)
När ska du bygga Henry Porter, och vilken pool ska du bygga?
/Stefan
PS: jag köpte nyligen en dammsugare (kärscher), den skakar sitt filter själv var 15 sek O0
Den bästa bygg dammsugaren jag har haft, alltid bra sug.
Kanske detta kunde var något för poolfilterna ;D
-
Hej Stefan :)
Jag var precis och tittade till min omröstning på TFP. En som svarat nyligen har en pool på 136 kubikmeter!!!! och hon rengör filtret 2ggr/säsong. Jag har frågat vilken storlek det är på filtret, hon skrev bara att det är ett 4 patronsfilter. Det är ett liknande filter jag har tittat på som lösning för min pool. Diametern på filtren som innehåller 4 patroner är 60cm(i den serie och av den tillverkare jag har tittta på) sen varierar höjden, men alla innehåller 4 st patroner. Om jag överdimensionerar så blir mitt 1m högt. Om mina teoretiska erfarenheter stämmer så skall detta vara mer än nog för att jag skall slippa rengöra filtret under säsong. Jag måste bara ta hänsyn till vilken takhöjd jag får i mitt poolrum så jag kan få ut patronerna ur filtret, annars pratar vi rengörningscykler ;D
Jag skall snart börja efterforska efter bästa pris, har inte hunnit göra det än och det har inte heller legat rätt i projektet eftersom jag precis fått grundkonstruktionen på plats. Men nu j***ar så börjar jag se ljuset i tunneln med sommartiden och allt :)
Det är ju fantastiskt! Man kan ju faktiskt få nåt gjort efter jobbet nu när ljuset är med oss. Hade det bara inte varit för att jag har blivit shanghai:ad på ett jobb i Stockholm så hade allt varit lugnt. Men innan jag åkte har jag börjat isolera ytterväggarna och kommer snart att börja fylla igen på utsidan av den betongpool jag håller på att bygga http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=3352.0.
Sen så har det väl aldrig varit mer ofördelaktigt att importera något som nu. Jag hoppas att det satbiliserar sig lite på den finansiella marknanden innan jag måste beställa för att hinna få hem filtret till invigningen som är planerad till början på Juli. Men jag har haft fel förr så man vet aldrig......
Stefan när du säger att bakterier trivs bättre i patronfilter har jag faktiskt inte tänkt på det! Jag trodde att kloret skulle ta hand om det problemet. Det är inget jag har hört skulle vara ett problem!
Jag skickar med en liten bild på hur ett filter kan se ut!!
mvh Mats
-
Hej Mats
Ja dessa filtrena har jag sett tidigare, hade jag varit som dig hade jag satt ett "cyklone" filter innan dessa patronfilter.
Cyklone filterna tar det stora skitet innan vattnet går vidare till dina patronfilter.
Detta borde hjälpa till med att hålla patronerna vid "liv" längre samt är Mktlättare att rengöra.
Ja dom är ganska stora, men fortfarande i min värld så är jag MKT svårövertygad om att det endast skulle behöva rengöras i den tids intervall som du beskriver.
Men som sagt: Jag ska följa din tråd med spänning O0
På tal om bakterierna så är det ju helt rätt som du säger: kloret tar ju hand om den saken, men jag har bara hört det, så ingen egen erfarenhet.
Ha det
-
Tack Stefan :)
Av en händelse visade vår lokala folkpool kille ett sådant filter häromdan när jag var och pratade med honom. Jag skall ta detta i beaktande OM jag märker att jag har räknat fel på rengörningsintervallerna. Då kan man ju alltid komplettera, det känns ganska bra att en sådan möjlighet finns.
Stefan glöm inte min brasklapp att jag bara återger vad jag har läst om dessa filter och saknar helt egen erfarenhet. Så du får lova att inte mobba ut mig om det nu skulle gå fel 8) 8)
Ha det bra Stefan!
mvh Mats
-
Jag ska hålla tummarna för dig O0 , men visst liiiite mobbing kan det nog bli tal om ;D :D ;) <antman> <sol> >rulla<
Ha det bra
-
Hej!
Vill bara avslutningsvis visa det slutliga resultatet på omröstningen över vilka poolfilter som TFP's användare har till sina utomhuspooler.
48 svarade med följande resultat:
Which poolfilter do you use for your outdoor pool?
Poll ended at April 5th, 2009, 9:51 pm
Sand filter 50% [ 24 ]
Cartridge filter 25% [ 12 ]
DE filter 25% [ 12 ]
Total votes : 48