Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: Hogge57 skrivet maj 02, 2006, 08:34:35:35
-
Är det någon som vet om man kan ha upprullningsanordiningen på poolens långsida, den är rektangulär, 8 x 4 meter. Tänkte i så fall använda Miamipools "Miami Cover 2" med löpskenor på kortsidorna. Förslag till hembygge kanske?
-
Nya friska ideer!!
Det är klart att du kan köpa skenorna av Miamipool, be dom specialsy en duk, (eller segelmakare),ta fram en upprullning som är lång nog, så ordnar det sig!
Men, och det får nog bli ett stort sådant, upprullningsstativet blir drygt 8 meter mellan stöden, och det är nog i längsta laget! i alla fall med den konstruktionen som Miamipool har!
Vår är ca 5 meter och hänger betänkligt på mitten, stabilare rör att rulla upp duken på bör efterfrågas!
På följande länk kan du se hur vår "hänger" i mitten:
http://www.poolforum.se/index.php?ind=gallery&op=foto_show&ida=4
-
Jo, jag har också tänkt på "nedhänget". Borde väl gå att lösa med en lagrad bred stödrulle på mitten. Breda terassmarkiser brukar ha en lösning med ett stöd på mitten. Jag ställde samma fråga till miamipool i dag och de sa att det troligen blir för tungt att dra runt.......??????
-
Motordriven med bra utveksling?
-
Det finns ju upprullare i rostfritt med utväxling. Kolla i Folkpools katalog.
Rostfritt borde väl vara stabilare än plast.
-
Det finns ju upprullare i rostfritt med utväxling. Kolla i Folkpools katalog.
Rostfritt borde väl vara stabilare än plast.
Nja, plasten är nog inga problem från Miamipool då den inte är konstruerad med detta material, det beror på konstruktionen som sådan med bl.a skarvade rör och upphängningen i stativet, dessa rör är f.ö av strängsprutad aluminium, likt båtmaster, och oerhört stabila var för sig, men sen tillkommer skarven...och upphängningen...med ett rör, i mitt fall, om 5 meter skulle jag nog kunna gå på det!