Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: Mette skrivet oktober 15, 2008, 22:44:13:13
-
Hej,
Jag håller på med vinterstängningspyssel och har lite funderingar.
Motorventilen till solfångarna sitter i maskinrummet, kan den vara kvar?, verkar lite bökigt att ta bort, maskinrummet är som en lekstuga. torrt och bra ventilerat men det blir minus i vinter.
Har sänkt vattennivån till precis under inloppen, har tagit bor ventilerna på in- och utlopp och har dom öppna i maskinrummet.
Har tömmt filtret på vatten och tagit in pumpen och saltgeneratorn.
har öppnat solpanelerna så allt vatten rann ut i båda hörnen och därefter stängt igen, tagit bort ventil och har slangen från solpaneler öppen i maskinrum.
<hmm>Mette
-
he mette
se till att allt som kan frysa är tömt på vatten, om du har möjlighet blås rent med luft (inte nödvändigt) se bara till att det är tomt på vatten, skimmern bör du fylla med frigolit-bitar om du inte kan tömma den.
släng i några dunkar sandfyllda till hälften som kan ta upp ev. isexpantion.
mvh carlos <sol>
-
Hej,
Jag har tömt ur alla slangar,även slangar från 3-vägs motorventil och filtret är också tömt som sitter före motorventilen, dom 3 kopplingar som sitter på ventilen sitter så hårt att jag måste nog låta den vara kvar i maskinrummet.
Hur gör ni andra som har 3-vägs motorventil till solfångarstyrning, tar ni in den inför vinter eller räcker det att den är tömd på vatten?
:-\/Mette
-
hej mette
Jag har allt mitt inne i värmen.
Kan du inte ta bort den linda in den i något varmt ;D och mjukt och stoppa den i en plastpåse tror inte något händer om du fått bort allt vatten.
Vad man får räkna med är väl att dra den för hand runt några varv helt smörja upp den innan man startar på våren igen.(teflonspray eller något liknande) tror de har skrivit om detta tidigare här på forumet.
Ring annars tillverkaren/leverantören och fråga.
//carlos <sol>
-
Hej Carlos,
Tack för svaret, ska nog kontakta återförsäljaren, står inget i bruksanvisningar. Men eftersom det är så noga att ta in avstängningsventilerna om det fryser borde det vara samma med 3-vägsventilen. Vi får se om det är någon här på forumet som har lika som mig och svarar.
Apropå saltgeneratorn ,så fungerade den utmärkt vid 11 grader, höjde på 2 timmar fria kloret från 1 till 3 när jag stängde.
Mvh Mette