Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: hape skrivet september 01, 2008, 22:01:17:17

Titel: Poolvärme o golvvärme med bergvärmepump
Skrivet av: hape skrivet september 01, 2008, 22:01:17:17
Hej!
Jag har en IVT VP med IVTs poolstyrning. Där kan man välja att ha enbart poolvärmning eller pool och radiator/golvvärme. Men jag har golvvärme och det innebär att om jag kör pool och värme, så kommer det ut 55 gradigt vatten i golvslingorna om pumpen går direkt från poolvärmning till golvvärmning. Det är ju inte bra, jag köpte huset i fjol och körde aldrig pool + golv då. Men nu när jag tänkte göra det i år, så kom jag på att 55 grader ut i slingorna inte är bra. Är det någon som har stött på samma problem? Finns det lösning? Pumpstopp för avkylning innan golvvärmestart? Jag ska kolla med IVT oxå, men det finns ju så många kloka människor där ute!
/Hans
Titel: SV: Poolvärme o golvvärme med bergvärmepump
Skrivet av: RLA skrivet september 01, 2008, 22:34:59:59
Nu tror jag inte att din VP orkar värma VB till 55 grader över poolvxl, men jag förstår din oro!
Har du ingen golvvärmeshunt som reglerar värmen i slingorna? eller är en sådan för långsam?
Hur är det efter VV-prod?
Ett sätt att komma runt ett eventuellt problem kan vara att sätta in en arbetstank om ca 100 liter!
Titel: SV: Poolvärme o golvvärme med bergvärmepump
Skrivet av: zek skrivet september 04, 2008, 17:58:45:45
Volymtank eller ett frånslagsfördröjt relä till växelventilen så att värmepumpen kör vatten mot poolen en tid efter att den slutat att producera värme, värmepumpens vattenvolym borde sjunka till samma temperatur som poolen på några minuter
Titel: SV: Poolvärme o golvvärme med bergvärmepump
Skrivet av: hape skrivet september 09, 2008, 20:50:37:37
Det VAR 55 grader ut till poolen, men nu plötsligt är det mer normal temp, ca 38 gr med delta t på ca 6. Det är som om det var lågt flöde, (nåt stock i växlaren?) och nu är normalt. Pumpen larmade oxå några ggr för högt delta t. Jag har haft pumpen bortmonterad i maj-juni för byte av golv o omdragning av en del rör, kan vara beroende på det? Nåväl tiden (och rörfirman) får visa om det är OK nu.

/Hans