Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: Majja skrivet augusti 09, 2008, 10:53:50:50

Titel: Hej från en nykomling
Skrivet av: Majja skrivet augusti 09, 2008, 10:53:50:50
Hej på er alla hjälpsamma poolare!
Har hängt lite anonymt på detta forumet ett tag och måste säga, all heder till er, vilken vänlig och hjälpsam skara ni tycks vara!  <love>

Jag är ännu en i skaran som fått pool på hjärnan. Har nu nääästan bestämt mig för poolbygge.
Hade tänkt mig en pp pool på 8 x 3,5 med vp och skjutbart pooltak.
Har haft tusen frågor och funderingar som har minimerats till ett tiotal tack vare all  information som jag läst inne på detta forumet.
Om poolbygget kommer igång hoppas jag ni vill följa med, ge råd och assistera på vägen mot badklar pool.

MVH
Majja
Titel: SV: Hej från en nykomling
Skrivet av: Fia skrivet augusti 09, 2008, 11:00:40:40
Hej o välkommen Majja.  :)

Visst hjälper vi till, så fråga på!
Det är ett komplett paket du valt, det kommer du nog ha mycket glädje av. <sol>
Titel: SV: Hej från en nykomling
Skrivet av: Majja skrivet augusti 09, 2008, 11:16:03:03
Hej och tack Fia!
Ja, jag tror  det.
Enligt dom som har pooltak så verkar det göra en rätt stor skillnad.
Jag väntar just nu på offert för grävning och material till underarbetet.
Har kollat med komunen, bygglov behöves inte. (Bor i Ale komun utanför planlagt område). I villaförsäkringen ingår pool, står i villkoren.
Har stor tomt (2400 kvadrat) med plan gräsmatta, så egentligen finns inga hinder (hm, det skulle väl vara plånboken, men jag är ju fullt införstådd med kostnaderna i dessa sammanhangen).
Titel: SV: Hej från en nykomling
Skrivet av: Samses skrivet augusti 19, 2008, 08:27:49:49
Fundera lite över storleken. Om Du har plats så tycker jag att du ska klägga till en halvmeter på bredden.
Titel: SV: Hej från en nykomling
Skrivet av: Majja skrivet augusti 19, 2008, 08:53:47:47
Hejsan Samses!
Det går tyvärr inte, max bredden på många pp pooler är 3,5 m. Jag tror det har med transport att göra då en pp pool kommer "som ett stort badkar", dvs "färdigmonterad" ;D

Men det känns ok, i och med att jag justerade längden till 8 m så blir det nog rätt så mycket "storpoolskänsla" i alla fall.

Majja
Titel: SV: Hej från en nykomling
Skrivet av: Samses skrivet augusti 20, 2008, 08:59:59:59
Det blir säkert kanon.