Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: mossom skrivet augusti 02, 2008, 18:11:56:56
-
Hej
Har fått ett felmeddelande kod till min värmepump PSA, är det ngn här som har en PSA, felkoden är A1d, och man ju inget geni vad gäller teknik.
-
Hej, felmedelandet är flödet på vattnet antingen för mycket flöde eller för lite ,testa ock justera flödet på nedersta kranen på bypassen vid inloppet på pumpen./ Perman
-
jag är tvungen att strypa utgående flödet från värmepumpen något för att uppnå ett tryck genom växlaren som pumpen gillar.
-
AID = Fel flöde. Du har för lite flöde till värmepumpen vilket för att flödesvakten inte slår till.
Se till att mer flöde går igenom själva värmepumpen genom att strypa själva bypass-ventilen (inte de ventilerna som sitter på ledningarna som går till och från värmepumpen utan den som sitter mellan t-rören som går till dessa). Sätt den på 45° så bör det fungera.
-
:) O0 jag har gjort som ni sagt, värmepumpen startade, och jag har åter fått en tempererad pool, jag vet inte hur jag skall tacka er, men här får ni en kram.
-
Hej Mossom, vad har du för pool? Kanske en bild, t o m? :angel:
-
Samma sak händer när filtret bör tjocka igen p.g.a. backspolningsbehov.