Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: hedde73 skrivet juli 23, 2008, 23:19:58:58
-
Hej.
Lyfte på locket till vår lilla pool på 3,5 kubik igår o botten var alldelles grön. Chockklorerade igår o kollade först alla värden. Både klor o ph höll sig inom normalvärden.
Hur skall jag gå till väga för att bli av med de gröna algerna på botten? Har bara den lilla pump som fäljde med poolen (BestWay) och den är väl knappast världens bästa.
Om alla värden är bra är det ok för barnen att bada då trots algerna på botten. Det lär ju bli rätt halt. :)
Tacksam för all hjälp jag kan få.
-
hej
ligger algerna löst på botten?
om du inte har en lös dränkbar dräneringspump kanske du kan lossa slangen mellan pumpen och före filtret och skicka ut det skitigaste vattnet på gräsmattan eller avlopp.
Efter att du chockklorerat kan det nog i allafall ta en stund innan det är klart.
Kan inte svara på om det är farligt att bada i alger beror väl på hur känslig man är.
mvh carlos <sol>
-
Man kan bli väldigt dålig i magen av alger så jag rekommenderar det inte.