Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: thomaslakers skrivet juni 16, 2008, 10:51:03:03

Titel: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: thomaslakers skrivet juni 16, 2008, 10:51:03:03
Hej!
Nu har det regnat väldigt mycket under en veckans tid på västkusten, allt vatten samlas på överdraget och just nu damsuger jag bort detta med en våtdamsugare, men hur har ni andra löst detta.
Eller skall man bara dra bort överdraget och låta vattnet rinna ner i poolen?

Lite funderingar på om man skall sätta dit en liten pump som jag har till båten med en nivå givare så den startar när man inte är hemma, men då måste jag koppla till ett 12v batteri, det skulle nog gå men det finns kanske andra sätt?

Mvh Thomas
Titel: SV: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: Carlos de sol skrivet juni 16, 2008, 11:12:48:48
hej
jag använder en lös dräneringspump som jag drar ut med en lina så det går att få den i mitten
sen går det bra att dra den över kanten och tömma det sista, sedan normal avspolning/rengöring
(gäller ej solfolie då rinner vattnet ner i poolen)
mvh carlos <sol>
Titel: SV: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: pereinar skrivet juni 16, 2008, 11:14:29:29
 Vi kör med billig dränkbar pump, o leder vattnet till trädgårdstunna från vilken vi sen tar vatten till bevattning i växthuset. Fungerar perfekt.
Titel: SV: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: aromata skrivet juni 16, 2008, 11:56:31:31
Varför inte göra några små hål i överdraget så att vattnet rinner ner i poolen? Hål på kanske 5mm släpper igenom vatten men stoppar löv och annat skräp.
Titel: SV: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: Pea skrivet juni 16, 2008, 13:09:57:57
jag har planerat att limma ihop en frigolitkub som ska flyta under täcket och lyfta det så att vattnet rinner av. vill inte ha regnvatten i poolen då det sabbar ph:t. men jag har inte provat det i realiteten ännu, men i tanken så funkar det ypperligt  :) tänkte även lösa vintertäckningen så men då med en högre frigolitstapel och pressenning.
Titel: SV: Ragnvatten på poolöverdraget, hur får ni bort detta?
Skrivet av: Samses skrivet juni 17, 2008, 00:41:26:26
dränkbar pump. Hål i täcket hjälper inte.