Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: Estreella skrivet juni 03, 2008, 11:07:56:56
-
>:( Blir inte klok på vår uppfällbara plaststege från J&F.
Vet ej om den skaver sönder linern till en ovanmarkspool?
Det är en sk barnsäker stege som man fäller upp o låser.
Men när barnen dyker från den tror vi att den skadar linern?
Vad ska man ha under föttrena på stegen?
Skön badsommar.!
-
börja med att sätta transparant lagningslapp på linern där stegen skaver, kanske dubbla lager. bättre att skava på dom än linern.
-
:-*Oki..för stegen flyttar ju sig med jämna
mellanrum, inte helt stabil heller imin smak.
Men, tack för tipset, alltså lagninslappar¨
under fötterna på stegen alltså.
-
Hej jag vet inte hur den ihopfällbara stegen ser ut men jag antar att stegen sviktar och känns ranglig. Jag har pajat 2st par med fästen från j&f nu tröttnade jag och byggde egna. Jag tog 2 st plankor och gjorde 2st hål så att det är som en arm som sticker ut och håller även det yttre röret som går ner i poolen. Nu är stegen mycket mera stabil och skaver inte på linern alls. Servicen på J&F är bra men kvaliteten på sakerna kan diskuteras, men man får väl vad man betalar för :).. Lycka till med steben
-
min stege slet hål i linern så jag tog en bräda och skruva fast stegen i och virade in i skumgummi ingen skönhet men funkar ;)
-
jag köpte den lite dyrare stegen från J F Pool kostade förra året 1195:- mkt prisvärd rostfri stege, billigast i Sverige till en plåtpool. Funkar bra
Du ser den på bilden till vänster.
hälsn Poolnisse 8)
-
Har en likadan som du poolnisse. Men dom där plstfästena tyckte jag var rent skräp. Tyckte det var ostabilt också. Jag har väl kanske bara haft otur igen :)
-
kanske det men jag lät rören gå ner tight i regeln. Med exakt passform i borrhålen i regeln så skall den påfresta plastbeslagen så mkt.
hälsn Poolnisse 8)
-
Bra ide att borra hål under ha ha det missade ju jag. Enbart plasthållare är inte bra.