Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: Ernst skrivet maj 21, 2008, 15:14:50:50

Titel: Krångligt och dyrt koppla in poolen till bergvärmen?
Skrivet av: Ernst skrivet maj 21, 2008, 15:14:50:50
Funderar på att köpa en Storpool från J & F, rund diameter 4,60 m. Jag vet inte hur varm en sådan blir i Stockholmsområdet så jag har funderingar på att koppla bergvärmen till poolen. Jag har förstått att man behöver en värmeväxlare och ev en Poolstyrning från IVT, för att få det att fungera. Min pool kommer att stå ca 17 meter från garaget där kopplingen till bergvärmen skall gå in. Var är det bäst att sätta alla grejor, i garaget eller brevid poolen, där jag skall bygga en friggebod? Garaget ligger lite lägre i förhållande till poolen. Mycket frågor är det nu innan grävningen sätter igång!
Titel: SV: Krångligt och dyrt koppla in poolen till bergvärmen?
Skrivet av: Fia skrivet maj 21, 2008, 22:08:46:46
Jag skulle lägga grejorna i garaget, om det ligger lägre än poolen så är det ju det bästa.
Pumpens placering är ju bäst om den hamnar under vatten nivån i poolen.
Mao fallhöjd till pumpen. :) Du slipper höra ljudet av pumpen o slipper också att ta in pumpen över vintern.
Titel: SV: Krångligt och dyrt koppla in poolen till bergvärmen?
Skrivet av: Ernst skrivet maj 22, 2008, 11:01:34:34
Tack för svaret Fia! Vad är det för sorts rör jag behöver dra mellan garaget och poolen om jag väljer att ställa allt där? Behöver det isoleras? Är det högt ljud från pumpen? Jag har en gillestuga intill garaget som kanske blir stört av pumpljud isåfall. Annars låter det ju precis som du säjer, enklare att ställa allt i garaget istället för i en oisolerad friggebod!
Titel: SV: Krångligt och dyrt koppla in poolen till bergvärmen?
Skrivet av: Fia skrivet maj 23, 2008, 00:00:18:18
Använd pemslang mellan garaget o pool, den är fryssäker. Om du har uppvärmning av vattnet  innan det går tillbaka till poolen så skulle jag isolera slangarna, finns speciell isolering för det.

Jag tror inte du hör pumpen genom hus o garagevägg, gillestugan ligger ju (?) under markplan.
Titel: SV: Krångligt och dyrt koppla in poolen till bergvärmen?
Skrivet av: Rickard skrivet maj 23, 2008, 07:04:16:16
Jag är mer tveksam, vi har bara 7 + 15 meter slang i marken, men jag upplever att det ger förluster (har ej isolerat slangarna), nu kommer det ju iofs att bli förluster även om du sätter värmeväxlaren mm i närheten av poolen, men du slipper risken för alltför lågt flöde i cirkulationen p.g.a. långa slangar, du slipper också risken med vattenskada i garaget om nåt skulle springa läck.
Största nackdelen som jag ser det att sätta filter, växlare mm i garaget är det stora avståndet, sätter du den där - se till att ha 50 mm PEM-slang, inte mindre!
Största fördelarna är att du slipper frysrisk och buller samt att det är lättservat om nåt skulle hända. (Jämfört med att mecka i ett litet nedgrävt maskinrum)