Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Stefan 1 skrivet maj 11, 2008, 12:19:12:12

Titel: Klordoserare
Skrivet av: Stefan 1 skrivet maj 11, 2008, 12:19:12:12
Hej igen
Ska man satsa på en klordoserare som jag sett finns eller ska man lägga i bräddavloppet som jag sett andra gör?
Mvh Stefan
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Housedad skrivet maj 11, 2008, 12:28:23:23
Klordoserare som håller en jämn nivå på kloret är inte fel. Speciellt när man har varmt i vattnet så "smälter"
puckarna lite fort och ger iallafall för mig en lite hög klornivå. Ibland känns det som om man bör ta av täcket bara
för att "vädra" ut lite klor. Har även haft lite problem med grönhåriga döttrar (två blondiner). Vår installation börjar bli lite
trång så jag har svårt att få dit en klorinator på rätt ställe annars hade den varit där redan.

Också skönt om man reser bort att veta att vattnet hålls algfritt.

/ Housedad
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Stefan 1 skrivet maj 11, 2008, 12:33:53:53
Tack Housedad,
nu när man gör installationen är det ju bra att få med så mkt som möjligt så att man slipper att ändra en massa vid senare tillfälle.
Jag hade faktiskt tänkt att förbereda för solfångare med 2 st kulventiler med, vad jag har läst här på forumet så tycker dom flesta att värmepump är förstavalet och solfångare något man kan satsa på senare.
Därför satsade jag på en värmepump och tar solfångarna senare.
Finns det någon som har bra tips till mig är jag MKT tacksam och öppen för förslag.
Mvh Stefan
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Bidda skrivet maj 11, 2008, 12:45:19:19
Anbefaler også klordoserer, bruker veldig lite klor og er grei å justere inn nå en får litt erfaring.
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Carlos de sol skrivet maj 11, 2008, 17:16:56:56
hej på er
vilken typ/storlek på clordoserare rekommenderar ni samt var köper man den.
mvh//carlos <sol>
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Poolbadaren skrivet maj 12, 2008, 08:28:50:50
Bif. exempel som fungerar u.a.
Kör själv med liknande klorerare / klorinator (min anskaffningskst. ca. 1.000:- men finns många modeller, sök t.e.x. på nätet "automatiska klordoserare" och välj bland utbuden.)

Installeras enkelt på returledningen. (alt. med by-pass så flödet kan "finjusteras/regleras ytterligare - bra om man t.ex. har stor genomströmning och inte vill strypa flödet för mycket genom att doseraren justerats ner så kan då övrigt vatten passera via by-passreturledning.
Detta klarar oftast kloreraren av i sin egen konstruktion men jag ville, i mitt fall med 11-kubiks timflöde, kunna justera valfritt och aldrig riskera få "genomflödesflaskhalsar" - tycker det var skillnad och efter by-passinkoppling enklare att fintrimma/balansera hela flödesslingan)

Efter småjusteringar av vattenflödet doserar min exakt åtgång för poolstorleken och jag behöver aldrig fundera på kloreringen mer än max. 1 gång/månad (självvalt/egenkontroll) - min behållare klarar uppskattningsvis ca. 16 puckar = drygt 8-10 veckors behov i ca. 50 kubikspool - summerat rekommenderas klordoserare och kopplat på returledningen får man kloreringen mest effektiv och som rekommenderat, dvs. efter filter, värmeväxlare etc.

Bif. länk som exempel http://www.poolx.se/katalog/pool-guiden-07.pdf (se sid. 55).

Lycka till!
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Stefan 1 skrivet maj 12, 2008, 15:34:21:21
Hej,
En klordoserare verkar inte vara någon dyr historia, väljer jag klor som alternativ mot Baquacil ska jag ha en doserare iaf.
Verkar som om det är en vettig investering.
Mvh Stefan
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Carlos de sol skrivet maj 12, 2008, 18:09:22:22
hej poolbadaren
denna verkar vettig samt även vettigt pris
mvh carlos <sol>
Titel: SV: Klordoserare
Skrivet av: Erik N skrivet juli 31, 2012, 17:09:27:27
Jag drar igång en gammal tråd igen. Jag vill köpa en sån här. Jag vet att jag kan beställa den, men då blir det frakt och så vill jag klämma och känna på den. Så jag undrar om någon vet om det finns att köpa i Stockholmsområdet, man far ju omkring rätt ordentligt här.

Jag har hittat alternativ, men de kostar 3-4 gånger så mycket. Denna ser ut att vara vettig, men det är ju så svårt att se på bild så jag vill ju också klämma och känna på den.

http://poolbutiken.e-butik.se/?artnr=33100300 (http://poolbutiken.e-butik.se/?artnr=33100300)
http://www.miamipool.se/Default.asp?avdelning=5&id=67&uid=0 (http://www.miamipool.se/Default.asp?avdelning=5&id=67&uid=0)