Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Övriga frågor! => Ämnet startat av: Rickard skrivet maj 09, 2008, 17:54:02:02
-
Vet inte ens om alla fått det, men i alla fall...
Länken som jag bifogade var en länk jag kopierade som "inloggad" i webshopen, detta innebar att alla beställningar som kom efteråt blandades ihop i en mer eller mindre salig röra.
Skulle någon ha gjort en beställning och inte får sina varor så tag kontakt med mig, eller lägg en ny order och skriv i meddelanderutan att ni redan gjort en beställning som tydligen försvunnit.
Den riktiga länken till POOLSVAMPEN är som följer: http://www.varmepumpsforum.com/catalog/product_info.php?cPath=36&products_id=78
För de som är intresserade så uppmanar jag er att köpa så snart som möjligt, jag har räknat lite knasigt på priset (glömt ta höjd för förpackningskostnaden), och en liten prishöjning kommer om nån vecka.
För alla som upplevt webshopen som stökig så ber jag så hemskt mycket om ursäkt, länken som finns i e-postmeddelandet fungerar inte längre, men produkten finns kvar.
Till alla er som köpt svampen vill jag dessutom säga att jag gärna ser fram emot recensioner, här i forumet och/eller i webshopen.
För egen del är jag helt salig över hur bra den fungerar för att få bort smutsen från vattenlinjen, och alla svarta märken på väggarna efter simfenor o dyl som sätter sina spår.
/Rickard
-
Att nyhetsbrevet blev ett fiasko spelar knappast någon roll längre eftersom svampen blir en succé! O0
Skrubbade badrummet med en av svamparna och jisses... duschväggen i glas har aldrig varit så lätt att få ren från beläggningar. Vill man inte slita på svampen så kanske man ska undvika fogen mellan glasmosaiken ;D, mycket av svampen försvann <hmm> men det hade jag förstått genom dina instruktioner. Att det blev en liten grå pulverhinna efter svampen gjorde inget eftersom det var enkelt att skölja av.
Jag köpte ett 5-pack och efter att ha provat en av svamparna så inser jag att det snart kommer en order från mig på ännu fler för 5 räcker inte efter min test igår...en i badrummet, en på toa, en i köket, en i tvättstugan, en till poolen... <love>
-
jag har en s.k. "long protect" liner ..vet inte om den klarar den milda slipverkan som svampen har så många gånger
-
Hmm, jag vet inte ens vad en longprotect-liner är, men kanske kan du fråga leverantören av pool/liner om den tål det.
Jag har i alla fall inte kunnat se att det slipas bort nåt material där jag använt svampen (typ att skummet, om man använder rengöringsmedel, skulle färgas av det man rengör) det blir bara rent.
Och man behöver inte trycka hårt.
Har själv kört med den slipande sidan på vanliga konventionella disksvampar (de med grön "baksida") och där ser man verkligen att det blir slipspår, inget sånt alltså med Poolsvampen.
Jag skulle tro att det går bra på alla typer av liners, men som sagt, kanske skall man testa på nån undanskymd plats först.
-
Hmm, jag vet inte ens vad en longprotect-liner är,
Det är nog bara ett UV-skydd,typ solskyddsfaktor 50