Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Pooltäckningar => Ämnet startat av: JIHHHA skrivet juli 11, 2007, 19:34:43:43
-
Köpte en komplett sats genom Pahlens. Upprullning inkl utväxling. Ingen instruktion medföljde dock, botten!!
Ngn som vet hur alla skruvar, muttrar etc skall vara samt vilken längd mellan konsolerna samt från konsolerna till poolinnerkanten för bästa lösning?
Hilfe, bitte!!
//Johan
-
Har ingen aning hur du monterar men väldigt inresserad av vad du fick ge. :)
-
Ring Tiberg på Pahléns så hjälper han dig.
-
Jag fick ihop det, det var inte så svårt som jag trodde från början men en hel del funderingar trots allt. Jag vet inte exakt vad notan slutade på eftersom jag köpte den genom Ahlsell (har byggfirma) men betydligt billigare mot återförsäljare (duken betalade jag iaf 2000:- inkl moms för).
Ngn som snabbt behöver hjälp med ny presenningsduk till poolskydd? Jag har en jättekontakt i Örebro, billig & snabb (inte en alltför vanlig kombination!!). Fick först tips från Pahlens om två i Sthlms området som tidigast kunde tänkas hjälpa mig i sept-okt (!!??) men nu jättebra kontakt med Örebrofirma som har samtliga specar för poolskydd!
Mvh
Johan
-
Jag behöver snabb hjälp, hur går man tillväga, den som lovat komma mäta kommer aldrig och jag känner att nu struntar vi i honom, han verkar ändå inte sugen på att sälja
-
Vad exakt behöver du hjälp med?
//
J
-
Hej,
Har själv beställt ett pooltak från Tyskland men grannen vill ha en pressening med insydda kanaler och spännband påsytt á la Rolltec. Det vore otroligt bra med din kontakt i Örebro och betydligt prisvärdare.
-
DETTA
Ngn som snabbt behöver hjälp med ny presenningsduk till poolskydd? Jag har en jättekontakt i Örebro, billig & snabb (inte en alltför vanlig kombination!!).
skrev du tidigare mail, skulle behöva ett överdrag som funkar bra, men inte med öglor och skruvar som sticker upp ur däcket
-
Hej igen!
Ta kontakt med presenningsservice i Örebro, det är där jag varit. De har ej kompletta upprullningsanordningar dock men kan självklart hjälpa till med öljetter, öglor etc. Lycka till!!
//J
-
En liten fråga JIHHHA, vad ingick i paketet från Pahléns? Skenor-barnsäkringar etc?
-
Jag beställde en komplett sats, dvs dragstång (som du fäster draglinan i), upprullningskonsoler/teleskoperande rör (den som presenningen sitter fast i)/vev (med utväxling) + skenor inkl matarhjul (för att pres. skall löpa rätt in i skenan).
På matarhjuls grunkan fanns det även förberett för att sätta en extra stång (lika dragstången) som hamnar över presenningen och på så sätt skyddar från att barn kan krypa under teleskopstången o i bassängen när skyddet är på.
Vår dragstång (det som blev kvar=levererades i 6m längder) räckte ej till att använda som skydd utan att behöva köpa till vilket vi avstått från.
Ni kan beställa skenorna samt alla övriga detaljer separat. Jag har kvar några art nr, dessvärre vet jag endast vad art nr 18085090 går till; skenorna per st (jag tror att varje skena är 4m långa.
Övriga art nr till hela satsen är (utan att veta vad de går till): 18085290, 18085010 samt 18082190
Hoppas detta hjälpt er ngt.
Mvh
Johan
-
Tack det hjälper mycket! O0