Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: idi_idi skrivet maj 16, 2025, 08:28:41:41

Titel: Läckage skimmer, tätning mot pool
Skrivet av: idi_idi skrivet maj 16, 2025, 08:28:41:41
Hej,
 
Jag har läckage i baksidan av skimmerns infästning mot glasfiberpoolen. Oklart om det beror på någon spricka i poolen eller dåliga packningar. Där finns också spår av att en tidigare ägare åtgärdat med tätningsmassa.
 
Hur löser jag detta för den här säsongen, tar bort gamla tätningsmassan och fyller på med ny fräsch. Vilken tätningmassa ska jag i såfant fall använda?
 
Glasfiberpool, saltklorinator, skimmer i plast.
 
Tack!
Titel: SV: Läckage skimmer, tätning mot pool
Skrivet av: Ingvar skrivet maj 16, 2025, 15:28:23:23
Det är svårt att få det tätt från utsidan som jag förmodar att den tidigare ägaren har försökt med, oavsett vilken tätningsmassa du använder.
Försök i första hand att identifiera från insidan var det läcker ut, och applicera tätningsmassa därifrån. Vilken produkt som sedan är bäst har jag ingen uppfattning om. Jag skulle förmodligen prova med någon silkon-produkt.