Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: gumssan skrivet juli 04, 2007, 08:49:58:58

Titel: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: gumssan skrivet juli 04, 2007, 08:49:58:58
Jag har en VP one pac II och den går även natten fast den är över en 1 grad varmare i vattnet än den tempen som vi ställt den på...
Vi vill ju inte ha den på dygnet runt för grannen får ingen lugn stund, det enda som funkar är att stänga av den manuellt.

Sedan undrar vi om filterpumpen går via timer, hur mkt ska den gå?
Kan man ha VP via timer???

Just nu har vi enbart presenning på poolen eftersom trädäcket inte är klart och täcket har inte kommit, men släpper det igenom mkt värme presenningen eller är det ingen fara, ska vi använda soltäcket istället, är rädda för att jorda ner det när det är så lerigt omkring ännu???


Många frågor men jag hoppas ni kans svara på dom
Titel: SV: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: RLA skrivet juli 04, 2007, 09:36:54:54
Att den fortsätter att gå kan bero på att hysteresen är för stor, t.ex om ni ställt in önskad temp till 28 grader och hysteresen är 1,5 grad stannar pumpen på 29,5 grader! prova att minska hysteresen om det går, annars sänk önskad pooltemp! Någon givare/styrsystem skulle ju också kunnat havererat!

Poolpumpen ska minst gå så mycket att poolvattnet passerar filtret 4-5 gånger per dygn.
Det går bra att köra även VP på timer!
Titel: SV: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: gumssan skrivet juli 04, 2007, 09:42:19:19
Tack för svaret!

Men vad är hysteresen?

Är det bättre att soltäcket ligger på än presenning?
Titel: SV: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: utopiazz skrivet juli 04, 2007, 10:02:24:24
Tack för svaret!

Men vad är hysteresen?

Är det bättre att soltäcket ligger på än presenning?

Hysteresen är start och stop värden. Om du vill ha 28grader i poolen som medeltemperatur och en hysteres på 4gr så behöver värmekällan (i ditt fall VP) starta vid 26gr och sen stoppa vid 30gr. Då blir medeltempen 28gr. När man har så mycket vatten som det är i en pool kan man oftast minska hysteresen till 2gr vilket ger start vid 27gr och stopp vid 29gr. Det ger fler starter men kortare gångtid vid varje start.

Nattetid kan det vara så att din VP måste jobba hela tiden för att kunna hålla temperaturen på rätt nivå. Avkylningen kanske är lika stor som den tillförda värmeenergin.

/Johan
Titel: SV: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: gumssan skrivet juli 04, 2007, 10:06:53:53
Hur och var ställer man hysteresen? Vi har ställt pumpen på 25 grader just nu under natten för att den inte ska stå och brumma, men det är 26 i den och den går ändå, så hur ställer man hysteresen? Ursäkta alla knepiga frågor, men har man en ny pool så är man knasig, det är som när man får en liten bebis ;)
Titel: SV: Värmepumpen går dygnet runt fast den är i temp?
Skrivet av: utopiazz skrivet juli 04, 2007, 11:38:55:55
Jag har ingen aning om hur man gör det (om det går). Den enda information jag hittat är at den ska hålla pooltempen inom 2gr från inställd temperatur. Det borde ge en hysteres på 2gr (önskad temp +/-1gr)

/Johan