Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Övriga frågor! => Ämnet startat av: Margaretha1968 skrivet september 08, 2024, 03:55:00:00
-
Hej har en markpool och nu är det snart dags att vintra poolen. Har skyddsräcke runt poolen så då behövs väl inte plåtar? (De har man väl endast för säkerhetsaspekten?). Räcker det med att tömma poolen med vatten till ca 1/3-del och lägga en presenning på vattenytan? Hur gör ni andra som inte har plåtar eller tak som täckning?
-
Plåtar som tål snö , som leder bort regn o snö som töar , som säkerhet om någon missar grinden , hade pool i ett antal år utan plåt, livet blev mkt enklare med :) vad skall presenning fylla för funktion ?
-
Vi brukar knyta ett rep på grindarna så det inte går öppna tills poolen frusit ordentligt.
Sänker varken nivån eller täcker den med plåtar.
Det enda vi gör är att lägga upp lampan på poolkanten, frysskyddsflaska gängas ned i skimmerutloppet, och sedan proppar jag fullt med PET-flaskor i hela skimmern, inklusive passagen mellan pool och skimmer.
I inloppen stoppar jag in en bit armaflex isolering med täta celler så att det inte kan frysa i kopplingarna som går genom poolväggen.
Ju längre man kan vänta med att ta av pooltäckningen utan att det är risk att snö faller på den, desto mindre löv och sånt får man ned i poolen.
Normalt har vi inte mycket skräp alls i poolen efter vintern, däremot kan det nog bli lite mer "damm", sot och aska som landar i snön på poolen under vintern, och sedan hamnar i poolen när snön och isen smälter.
Vårt problem med plåtar är väl främst att vi inte har plats att lagra dem någonstans. (Och kostnaden förstås)
Vi brukar börja med att håva upp löv och sånt från botten, sedan två dammsugningar, med en borstning av botten efter första dammsugningen.
Då brukar allt vara fräscht sedan.
Man får självklart ned lite mindre skräp i poolen om man har plåtar, jag menar bara att det inte är någon stor sak att dammsuga två gånger, det för nog de flesta göra även om de har plåtar på vintern. <dontkn>
-
"Vi brukar knyta ett rep på grindarna så det inte går öppna tills poolen frusit ordentligt."
jo kan ju funka om man har minusgrader så det fryser tillräckligt :) dock har vi i princip aldrig detta i Skåne, vi har knappt ens snö :) haft pool i 50 år, minns att det blivit is i skimmern kanske 2-3 år men inte mer än på ytan , max några mm tjockt , har ändå petflaska där men behövs inte :)
-
Jo, det beror förstås på var man bor, hur man gör.
Men att tömma ut en massa vatten i onödan tycker jag är lite märkliga rekommendationer.
Skulle för övrigt vara världens enklaste sak att ta fram ett kit som funkade för vintring av pooler, med frysskyddsflaskor eller cellplast som passade i de vanligaste skimmrarna och inloppen.
Lampor behöver man ju aldrig bry sig om alls i sydligare delar av landet där det bara blir lite is, vi kan nog få runt 40 cm i vår pool.
-
Ser inte att någon rek att tömma ut vatten i denna tråd ? men håller med har aldrig sänkt vattennivån och aldrig dränerat en slang , endast växlare o pump
-
Räcker det med att tömma poolen med vatten till ca 1/3-del och lägga en presenning på vattenytan?
::)
-
Tack så jättemycket för svar. Jag bifogar bild så ni förstår varför jag aldrig mer vill använda plåtar. De höll inte för snötyngden som var i vintras. Tolkar det som att jag helt kan utesluta även presenning? Kommer dock sänka vattennivån till under inloppet.
-
Tack så jättemycket för svar. Jag bifogar bild så ni förstår varför jag aldrig mer vill använda plåtar. De höll inte för snötyngden som var i vintras. Tolkar det som att jag helt kan utesluta även presenning? Kommer dock sänka vattennivån till under inloppet.
?? hade du reglar under plåtarna ? varför ? hade du verkligen riktiga poolplåtar ? misstänker att du använde vanlig takplåt ? iofs billigt men funkar inte , du skall inte behöva regla upp poolplåtar , vi har ståt
t 5 personer mitt på våra poolplåtar !
-
Jag köpte huset förra året och det var de tidigare ägarna som kört med svintunga garageplåtar (6st!) på poolen (fast det finns skydd runt poolen men de hade småbarn). Jag har aldrig tidigare ägt en pool och följde deras instruktioner. Då jag är ensam kvinna orkar jag inte bära tungt. Jag vill kunna vintra poolen så enkelt som möjligt så alla förslag som har med plåtar att göra undanbedes vänligt men bestämt 😊. Tar tacksamt emot förslag som gör det så enkelt och smidigt som möjligt att vintra 🙏🌸
-
I inloppen stoppar jag in en bit armaflex isolering med täta celler så att det inte kan frysa i kopplingarna som går genom poolväggen.
Tack för tips men vad är armaflex isolering? 😀
-
I inloppen stoppar jag in en bit armaflex isolering med täta celler så att det inte kan frysa i kopplingarna som går genom poolväggen.
Tack för tips men vad är armaflex isolering? 😀
markera "armaflex isolering" sen trycker du sök dvs googla :) funkar lika bra med frigolit eller pepflaskor i skimmern
Sen har du nog missförståt plåtar med skydd mot olyckor barn etc , de fyller helt olika funktioner eftersom man lägger inte på plåtarna var gång man badat :)
Ja poolplåtar är tunga och det är ingen som lägger på o av dessa själv , man måste ta hjälp så man är minst 2 som orkar bära , så har jag gjort i 50 år , någon känner du väl som kan ställa upp 2 gånger om året 1 timme ? om du är helt ensam utan några kontakter alls med folk som kan bära finns denna tjänst att köpa , eller lägg ut en annons lokalt finns säkert ungdomar som gör det för lite fika
-
”Sänker varken nivån eller täcker den med plåtar.
Det enda vi gör är att lägga upp lampan på poolkanten, frysskyddsflaska gängas ned i skimmerutloppet, och sedan proppar jag fullt med PET-flaskor i hela skimmern, inklusive passagen mellan pool och skimmer.
I inloppen stoppar jag in en bit armaflex isolering med täta celler så att det inte kan frysa i kopplingarna som går genom poolväggen.”
Tack Nyburgare för svar men som rubriken antyder söker jag annat sätt att vintra poolen än med plåtar och om det överhuvudtaget är möjligt. Vad kan hända om jag inte täcker med plåtar? Enligt Rickards inlägg så täcks inte poolen alls med plåtar och det har väl funkat?
-
Jag har en pool med ram. När hösten kommer tömmer jag bara ut vattnet och packar ihop den.