Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: Kullebo skrivet april 20, 2023, 19:32:24:24
-
Min pool har filter EMAUX tp450 med avtappningsplugg som jag vill ersätta med en ventil och slang som leder bort vattnet vid säsongstömning. Har testat med 1 1/4 tums och 1 1/2 tums men den verkar ha en gänga som ligger mittemellan. Har googlat men inte heller tillverkare eller grossister verkar veta eller ha någon passande artikel.
Nån som vet?
-
Nej någon standard rörgänga mitt emellan 1 1/4" och 1 1/2" existerar inte. Troligen har tillverkaren valt någon helt egen gänga som endast deras originaldelar passar till. Sådant förekommer ju i olika sammanhang.
Elektriska kabelgenomföringar finns med metriska gängor men det verkar ju lite långsynt. De är ju inte tänkta för att koppla vattenslangar precis. De finns t.ex. i M32,M40,M50 bl.a.
-
Jag skulle höra med dammbutiken https://www.dammbutiken.se/plastdelar/kopplingar/