Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Markpooler. => Ämnet startat av: Juppe skrivet februari 02, 2023, 16:43:10:10

Titel: P00lbelysning
Skrivet av: Juppe skrivet februari 02, 2023, 16:43:10:10
Har följt div trådar och fått mycket bra input på olika poolproblem i detta forum.
Vi har en njurformad betongpool från tidigt 70-tal, med 150W belysning som varit urkopplad sen vi tog över huset.
Så nu har belysning klättrat upp på prio listan.
Har äntligen hittat belysning som jag tror passar i befintliga nischer.
https://www.aquagripp.se/poolprodukter/beslysning/ledlampa-lumiplus-flexi-vit
https://www.aquagripp.se/poolprodukter/beslysning/front-lumiplus-flexi-till-nisch

Dessa kan då kopplas in med 12V DC eller 12V AC, har inte lyckats hitta om det spelar roll vilket man kör med?

Thomas
Titel: SV: P00lbelysning
Skrivet av: Erica skrivet februari 03, 2023, 00:29:07:07
Om du har ett äldre belysningssystem så är det säkerligen kopplat med en tung, konventionell järnkärnetransformator och arbetar med AC. AC har också fördelen att man inte får alls lika stora problem med galvanism om det blivit någon strömläcka - DC kan ge mycket kraftiga effekter. DC kan vara bättre ur elsäkerhetssynpunkt i vissa sammanhang (kroppen tål ca 3 ggr så mycket DC som AC genom kroppen) men 12 V AC är fullt säkert ändå i poolsammanhang. Poolbelysningar drivs i Sverige normalt alltid med 12 V AC. Högre än så är inte tillåtet för AC. I vissa länder säljs poolbelysningar som drivs direkt med nätspänning. Jag hoppas ingen faller för frestelsen att köpa med sig någon sådan hit bara för att slippa transformatorn. Belysningarna är direkt farliga och helt förbjudna enligt svenska elsäkerhetsregler.

Enda skälet jag kan se till att köra DC till poolbelysningen är väl om man har en pool någonstans där det inte finns vanlig elström så att man kan ansluta en transformator. En DC-belysning går ju att köra från t.ex. ett bilbatteri, speciellt som LED-lamporna inte drar så mycket ström som gamla konventionella lampor gör.

Om din gamla transformator är i gott skick kan du mycket väl använda den även till LED-lamporna. Den är visserligen då överdimensionerad men det ger inte några problem.

Titel: SV: P00lbelysning
Skrivet av: Juppe skrivet februari 03, 2023, 15:26:38:38
Tack för ett bra och uttömmande svar  O0