Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: poolbadare skrivet april 10, 2022, 15:06:06:06

Titel: Erfarenheter av Fairland Turbo Silence luftvärmepumpar?
Skrivet av: poolbadare skrivet april 10, 2022, 15:06:06:06
Hej

Vår Gullberg& Jansson vertikalvärmeväxlare gav upp i fjol efter 11 säsonger, värmeväxlaren började läcka. Har tittat på ny värmepump och vi har en återförsäljare som säljer Fairland. Återförsäjaren påstår att det är Mitsubishi kompressor i den, men hittar inget data om det, varken hos återförsäljaren eller tillverkaren.

Har någon erfarenheter av Fairland produkter, hittade bara gamla trådar i forumet
Titel: SV: Erfarenheter av Fairland Turbo Silence luftvärmepumpar?
Skrivet av: Ores skrivet april 12, 2022, 15:36:52:52
Vi har en HeatForce Inverter Plus 73. Det är samma som Fairland IPHR26. Enligt spec här https://www.fairland.com.cn/products_1.html har den ”twin rotary Mitsubishi DC inverter”-kompressor.

Har bara haft den en en säsong och har inget ont att säga om den än. Om du söker på HeatForce här på forumet får du kanske fler träffar.
Titel: SV: Erfarenheter av Fairland Turbo Silence luftvärmepumpar?
Skrivet av: nyburjare skrivet april 14, 2022, 14:30:15:15
Har avverkat ca 11 värmare i mitt liv , både märkes o budget .
Skulle nog säga så här att alla är lika bra .... de första åren .
Det är först när pumpen blir "gammal"säg 4-6 år som man märker att merkostnaden var värt utgiften , sett över tid skulle jag säg att det talar till fördel för en dyrare pump.
Sen skall man ha lite tur också :)