Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: remsan skrivet september 02, 2020, 16:10:16:16
-
Hej!
Idag upptäckte jag flera små hål i Pahlens Sandfilter 515 där det rinner en hel del vatten. Vi blev klara med poolen förra året i juni, så filtret mådde bra i exakt ett år och två månader. Vad gör man?
-
Man reklamerar produkten till inköpsstället och hänvisar till konsumentköplagen och 3 års reklamationsrätt mot ursprungsfel. Det är iprincip säljaren som ska visa att du har använt produkten på felaktigt sätt.
Har du fyllt filtret med material enligt anvisning eller hittat på något eget? Har du gjort rätt har jag svårt att se hur en reklamation inte ska gå igenom.
-
Tack.
Gick förbi leverantören idag, visade bilderna, fick en ny skal. Den gamla var fyllt av leverantören med glass sand.
Det tog inte mig mer än en timma för att byta. Nu är allt som det ska. Den gamla ska jag lämna imorgon för reklamation mot Pahlen.
-
Gjorde en liten klipp med det hela
https://www.youtube.com/watch?v=edTDO5kcUng (https://www.youtube.com/watch?v=edTDO5kcUng)
-
Bra leverantör! Byte mot en ny utan en massa tjafs O0