Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Dannedrum skrivet augusti 06, 2020, 22:09:03:03
-
Hej, jag har precis köpt 200grams puckar av poolklubbens inomhusklor för att minska cya. Och för att jag tänkte att dom skulle hålla i en vecka, Men mitt problem är att dom löses upp mycket fortare en veckopuckarna man köper på tex folkpool. Hur gör ni som använder 200 gr inomhuspuckar och klorerar via brädavlopp? är det klorfördelare som gäller? har provet plastpåse med ett litet hål i samt borrat ett litet hål i en liten plast låda men det hjälper inte. Tips någon ?😊
-
Hej,
Jag kör med en sluten plastpåse med 2 hål gjorda med knappnål i en flytande doserare. Då håller 2 st puckar 5-7 dagar ungefär.
Hade samma problem med att de löstes upp snabbt och provade mig fram till hur många hål man skulle göra med knappnålen 😀
-
Hej,
Okej det måste jag prova 😊 jag har klippt av hörn tidigare och det var ju alldeles för stort. Tror du att det blir någon skillnad på att köra i skimmern jämfört med flytande fördelare?
-
Jag klippte även hörnen först, men de löstes upp som bara den. Jag provade mig fram med mindre och mindre hål tills det funkade som jag ville.
I skimmern är det mera flöde så det gör säkert att det löses upp lite snabbare än i flytande fördelare. Men det är att prova sig fram.