Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: lisskullan skrivet juli 30, 2005, 18:36:50:50

Titel: Schock clorering
Skrivet av: lisskullan skrivet juli 30, 2005, 18:36:50:50
Vi har en ovanmarkspool som vi får shock clorera rätt ofta. skall det behövas varannan vecka? Vattnet blir grumligt o man ser inte botten,redan några tim ef. cloreringen ser man åter botten.Tyvärr måste man ju vänta ett par dar på att bada igen.
är schock cloor o aktivt syre samma sak?
står i en folder jag hittade att man kan ta aktivt syre o sen kan man bada redan 3-4 tim efter igen.
Är helt grön då det gäller pooler, vår första,så skall väl lära oss med tiden hoppas vi.
vi använder clor puckar o till vår pool skall det va en ca var femte dag. men den löser ju inte upp sig på den korta tiden o mäter vi cloor mängd så är den näst intill obefintlig.hur skall vi göra? ???
Titel: Re:Schock clorering
Skrivet av: Fia skrivet juli 30, 2005, 19:34:19:19
Var lägger du klorpucken? Klorbehållare som flyter på ytan eller skimmerkorg? Det verkar som att om man har behållare som flyter så är det svårare att få en jämn klor nivå.Kan det vara så hos dig? Har du poolen täckt när den inte används, om inte så dunstar mycket klor bort då.