Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: daniels skrivet juli 19, 2019, 15:39:15:15
-
Har precis startat igång vår pool, när jag skulle starta upp minimastern och öppnade mätkranarna så försvinner vattentrycket i pumpen, och måste avlufta filtret för att få tillbaka vattnet o trycket.
Har dragit åt alla kopplingar vid förfiltret, men problem upprepar sig.
Är det någon som vet vad som kan orsaka detta problem?
-
Var har du kopplat in mätvatten in och returvatten? Normal ska mätvattnet tas efter sandfiltret (högt tryck) och returneras på sugsidan innan pumpen (bäst i skimmer).
-
En bild på inkopplingen vore bra.
Att det kommer lite luft från Minimastern när du öppnar ventilerna för första gången låter normalt, att vattenpumpen inte skulle kunna pumpa bort detta på några sekunder är svårare att förstå.
Se till att du har ett övertryck i mätslingan genom att ha återledingen av mätvatten lite stängd. När du säger att du måste avlufta filtret, är det förfiltret till MM du menar då? Isåfall, se bara till att ha returventilen lite stängd så att du har övertryck, så löser det sig.
-
Har lyckats få ordning på mätvattnet. men när jag vrider på kranen för att tappa mätvatten, så börjar det bubbla o fräsa i MM men inget vatten kommer ur mätkranen.
Bifogar lite bilder
-
slangarna är så vita att jag har svårt att följa dom.....:)
Vatten in till MM tas EFTER sandfiltret?
Dina ventiler på förfiltret är inte helt öppna, dessa ska vara helt öppna alltid.
Hur står justerskruven på MM? Har du rätt flöde? Tryck flow för att kolla.
Ventilen som sitter ovanpå förfiltret, den är helt öppen men skall vara lite "halvstängd" för att begränsa flödet ut ur MM.....annars får du undertryck i mätslingan och då blir det ungefär som du beskriver.
...dvs, du verkar ha strypt inloppet till MM istället för returen.
-
Det gjorde susen! :)
Tackar!