Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Cina skrivet maj 10, 2019, 11:53:33:33
-
Hej,
Efter att ha tömt hela poolen i år(igen) söker jag nu ett riktigt bra klor där jag minimerar risken för klorblockering/cyanursyra.
Har ni några goda erfarenheter?
Har tidigare kört multiklor från F*pool.
-
Varför inte prova klorpuckar för inomhus pooler.
Dessa har ingen stabilizer i sig. Har själv gått över till det för ett par år sen efter klorchock och ett helsikes jobb.
-
O0 Det skulle faktiskt kunna vara ett alternativ. Vilka kör du med?
-
Detta är ett bra alternativ på ostabiliserat klor:
https://www.rubinpool.se/produkter/kemikalier/klor/tempostick-45-kg
-
Jag använder Klor inomhus från Poolklubben i Sverige AB.
Sen jag började med dem har jag haft perfekt vatten. Finns ingen cyanursyra så kanske någon mer puck när solen ligger på, men inget jag har ångrat jämfört med den förbaskade klorchocken.
-
Nitors produkter ser ju bra ut på pappret. Någon som använder dessa?
Kanske t om deras Bromotab skulle vara intressant.
Har för flera år sen kört Varitab Bayrol och tyckte de fungerade bra, men de verkar inte så populära?
-
Hej,
Efter att ha tömt hela poolen i år(igen) söker jag nu ett riktigt bra klor där jag minimerar risken för klorblockering/cyanursyra.
Har ni några goda erfarenheter?
Har tidigare kört multiklor från F*pool.
Det finns 4-typer av klor till pool:
Natriumhypoklorit (klorin) flytande klor, innehåller ej Cyansyra
Kalciumhypoklorit (Dagsklor & Chockklor), granulera eller puckar, innehåller ej Cyansyra
Diklorisocyansyra (SPA klor) granuler, innehåller Cyansyra
Triklorisocyansyra (Veckoklor), stora puckar, innehåller Cyansyra
Anskaffar du klorautomatik kan du använda flytande klor (natriumhypoklorit), annars är det dagsklor (kalciumhypoklorit) som är vanligast. Men att det blir klorblockering i en pool av Veckoklor är inte så vanligt. Skaffa en Scuba II så kam du mäta Cya, och backspola sedan llite oftare om värdet går upp.
Med vänlig hälsning,
Martin oceanum.se
Martin
-
Är du säker på att det är klorpuckarna som gjort att du fått klorblockering? Vilket chockklor har u använt?
-
Hej en fråga finns det veckopuckar för inomhusbruk ?
Har 4x8 pool med tak tredje säsongen o cyan testet visar på tok för högt 100plus
Använt F-pools veckopuckar men även dagklor lite för mycket arbete med dessa dock för att vara nöjd.
klorautomatik är det ända alternativet?
-
Jag googlade på "klor utan cyanursyra" och träff nummer två var den här tråden.
https://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=12177.msg95748#msg95748