Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: VDB skrivet april 27, 2007, 21:32:08:08
-
Idag blev jag lite fundersam ???
jag fick upp min pool till 24°c idag och kör med phalens maxitemp 51
på kvällen så sjunker temperaturen till 15° i luften
då börjar graderna sjunka i poolen
Ska inte maxi 51 klara höja graderna vid 15°i luften?
Har en pool som är ca 30 kubik
Rören till och från ca 10m från värmepumpen
och dom är isolerade.
soltäcke på natten.
-
Nope!
-
Nope??? ???
Lite mer förklaring tack
/VDB
-
Lite konstigt är det väl.
Jag har inte mer än 18 grader i min just nu, 45 kbm vatten och över natten så håller min Maxitemp 51 de 18 graderna. Jag har kvar vintertäcket på.
Det kanske spelar roll.
-
Tycker också det är konstigt....hela grejen med en värmepump är ju att temperaturen skall hållas MEN vid stora temperaturväxlingar som det är nu kanske den inte hänger med riktigt. Kapacitet?
Vi har en ny Europac som skall bytas ut nu i vecka pga gasläckage. Efter att den nya är på plats kan jag svara om vår erfarenhet.
Europac sägs fungera från lufttemp +5 gr och uppåt.
-
När jag känner på utloppet så är det inte varmare än min 6kw elpatron som jag körde
förra året. (känns nästan som det är en maxitemp 35)
Hur många grader skillnad ska det vara mellan inloppet och utloppet?
Jag vet att det beror på många faktorer
men på en höft. ???
/VDB
-
Man får tänka på att det krävs en viss energi för att behålla värmen i en utomhuspool. Du skall räkna med att det går åt ca 40 W / m2 och gradskillnad pooltemp och utetemp. Har du en 30 kbm pool så antar jag att du har en badyta på 22 m2 om du har ett baddjup på ca 1,4 m. Då krävs det alltså 7,92 kW för att behålla din pooltemperatur på 24°C om utetemperaturen är 15°C. Om man tittar i Pahléns datablad för Maxitemp så skall den ge ca 8,5 kW. I detta fall så borde du alltså klara av att hålla tempen. Dock är det allmänt kännt att många värmepumpsleverantörer har förskönade cop-värden i sina datablad.... :-\
Om du har ett rekommenderat flöde på ca 6 kbm/timme (kontinerulig cirkulation av din volym på 30 kbm ca 5 ggr/ dygn) så höjs temperatur ca 1,22 °C mellan ditt in och utlopp med en Pahlen Maxitemp 51. Med din elvärmare höjdes den 0,86 °C. Det är nog ingen risk att du skulle kunna känna skillnad på detta. Jag har i detta fall inte räknat med några förluster utan endast tagit hänsyn till att det krävs ca 1,16 kW för att höja 1 kbm vatten 1° på en timma....
-
Tack PelleSthlm för ett bra svar O0
Jag börjar förstå att det tar sin tid att värma poolen
så här tidigt.
/VDB
-
Jag fick veta då jag köpte min Pahlén att den startar vid 10+.
Det verkar stämma på graden.
Under 10 och den är helt tyst.
Jag har nu 20 grader i mina 35 kubik. Lång väg
med oisolerade rör i marken (ca 10-15 meter).
Jag skulle tro 0,8-1,0 graders temphöjning per
dygn. Det är min känsla. Mer är svårt att begära ur
den lilla burken (tror jag har den mindre av Paléhnarna).
Inne på 4:e året så lite statistik har jag hunnit få.
-
Pelle,
Kan du ge lite mer bakgrund till dina siffror, jag känner igen 1,16 kwh för att höja en kubik en grad.
Gjorde en kalkyl på min pool med yta ca 43 m2, min nya VP som jag håller på att installera kommer att ge ca 14 kW
enligt specen. Om dina siffror stämmer kan jag med den hålla vattnet ty 8-9 grader över dygnsmedel. Låt oss säga att jag hade lite större förhoppningar.
Tacksam för antingen lite mer kött på benen kring siffrorna eller en källa.
Hilsen
Housedad
-
Källan får jag väl säga är mina gamla energitekniksböcker från min tid som studerande på Chalmers...;)
Givetvis påverkar även typ av pooltäcke, hur mycket poolen är utsatt för vind, altitud, klimat, osv. Givetvis så är ca 40 W / m2 gradskillnad pooltemp och utetemp en generalisering, men den stämmer väldigt bra med verkligheten.
Förstår dock inte din oro om du har en 60 kbm pool och en värmepump på 14 kW.
Mvh
Pelle
-
Jag har 23,3°c i poolen ,luften är ca 8°
det kanske man ska vara nöjd med ???
Men min stannar inte under 10°
jag vet inte om det är någon skillnad på maxitemp 35 mot 51?
/VDB
-
Hej igen,
Mina böcker från LITH försvann i en brand så mina källor finns inte riktigt kvar, har vid tillfälle själv räknat fram 1,16 kwH / M3 och grad
mha tabeller från gymnasiet...
Det som gjorde mig fundersam är om jag tar din beräkning och sätter in lite av mina siffror, pool yta är 9*4,5 + trappa knappt två kvadrat = 42 m2
Om det då är 15 ute och jag vill ha 24 som i ditt exempel så krävs det en effekt på 42 * 40 W * 9 = 15120 eller 15,1 kW.
Min pump ger 14,5 under gynsamma förhållanden, hemlängtan och nedförsbacke :), min slutsats av detta blir att det är tufft att hålla 24 om det är 15 ute.
Vänd på det så skulle om "formeln" stämmer max temdiff med mina nuffror bli 14500/(42 * 40) = 8,63
Här hade jag hoppats på lite mer...., naivt kanske men hoppas gör jag nog fortfarande.....
Har jag kört fel ngn stans ?
Min pool är isolerad med 100 mm "frigolit" runt om och pooltäcket skal ligga på när pumpen går igång.
Så vad verkligheten är med alla parametrar just där vår pool ligger får vi se, förhoppningsvis nästa vecka.
Hilsen
Housedad
-
Man får ju inte glömma att man även har en gratis värmekälla som hjälper till på sommaren...:)...Solens effekt bidrar även den.
1 kcal är ju lika med den nödvändiga energi som behövs för att höja temperaturen på 1 liter vatten 1 °C. 1 Mcal = 1,16 kW.
-
Intressant ämne detta.
Vad jag förstår så är det viktigt att inte blanda ihop begreppen här. (Kw=effekt, Kwh=energi)
Tex om värmepumpen som ger 14,5 kw går i 10 timmar så har den ju gett 145 kilowattimmar.
Så länge den tillförda värmeenergin är högre än den som avges p.g.a omgivningens kyleffekt, så borde väl tempen höjas, men å andra sidan är det nog svårt att veta exakt hur stor den kylande effekten är per grad lägre lufttemp.
Om poolen håller 24 grader och man inte tillför någon värme alls under 10 tim, och omgivande temp är 15 grader, hur mycket sjunker tempen då i poolen? Nån av er andra som begriper mer än jag kan säkert räkna ut kyleffekten om man vet detta.
Vet inte om jag är helt ute och seglar nu...
Diesel
-
Min pool 8*4 har hållit 24 grader med min Europac+. I natt var det säkert inte mera än 6 grader. Har ett poolguard poolskydd.
-
Jaha....fick värmepumpen Europac inkopplad idag.....i morse var det 13,5 gr och nu på kvällen 15,9 gr. Vi får se vad det är i morgon....kanske kan bli bad till helgen.... :D :D :D
-
Hej igen,
Tänkte att det kunde vara dags med åpterkoppling från verkligheten till denna tråd. Har nu haft 27-29 grader i poolen i snart en månad
oavsett utetemp. Med hjälp av pooltäcke och solsken mm så överträffar verkligheten i mitt fall kalkylen. Om jag fattar rätt när jag läser tempstatistiken på vädret så har medeltempen varit från 10 upp till ca 13 grader under maj månad (i Helsingborg), så jag ligger 14-16 grader över detta. Hur mycket el som förbrukats har jag tyvärr ingen aning om.
Det visar sig väl i viss mån när räkningen kommer :(
/ Housedad