Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: poolarenspoolare skrivet maj 21, 2018, 10:25:03:03

Titel: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: poolarenspoolare skrivet maj 21, 2018, 10:25:03:03
Tycker att filterkorgen i skimmern är ganska kass. Bara en del större skräp och insekter blir kvar där. Tillräckligt mycket går vidare till korgen i pumpen. Resten tas förstås hand om i sandfiltret. Men korgen i pumpen är ju ganska bökig att ta ut och rengöra... Speciellt nu med otroligt mycket pollen och frön i luften blir det snabbt massa saker i pumpkorgen.

Är det någon som hittat en mera finmaskig korg/filter till skimmern? Den får ju inte sätta igen för fort, men lite bättre kunde det ju vara. Den är ju smidig och kolla och rensa ofta.
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: Mappe skrivet maj 21, 2018, 14:21:35:35
Enkel lösning, fungerar ypperligt, om man monterar dem rätt :)

https://www.poolklubben.se/product/netskim
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: poolarenspoolare skrivet maj 21, 2018, 15:18:39:39
Tackar, ser perfekt ut! Ska klicka på beställknappen nu  O0
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: TommyC skrivet maj 21, 2018, 21:55:45:45
Vi har bara Hayward original filterkorg i breddavloppet, den är ca 25 år gammal. Har aldrig känt behov av något annat förfilter. Ganska lite hamnar i pumpens förfilter som jag bara tömmer vid stängning på hösten. Med pooltak blir det minimalt med skräp i poolen men vi körde 6 år utan pooltak och hade inga problem då heller trots mycket träd och buskar i närområdet. Hayward är beprövade produkter.
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: poolarenspoolare skrivet maj 22, 2018, 10:46:37:37
Har också pooltak. Men just nu är det sjukt mycket pollen och frön som virvlar runt i luften. Dessutom har jag en MiniMaster med eget filter som snabbt blir fullt med gegg. Så detta är en bra grej för mig. Fanns på folkpool, köpte två paket på väg hem igår. Verkar funka fin fint  8)
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 22, 2018, 11:14:40:40
Får du skit i MM-filtret trots tak, breddavloppssilkorg OCH silkorg i pumpen OCH sandfilter? Det finns ju förvisso ett skäl till att Pahlens har lagt till ett filter där (det var inte med från början) men själv har jag aldrig sett en gnutta smuts i det filtret.

Visst tappar du av vatten till MM efter sandfiltret? Och retur före vattenpumpen?
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: poolarenspoolare skrivet maj 22, 2018, 12:22:17:17
Nja, skit blir det när poolen står öppen typ en hel helg och det är mycket skräp som blåser runt.

Har satt tappvattnet till MM mellan pump och filter (dvs innan sandfiltret). Lite tveksam, men så stod det i manualen... Undrar om dom är rädda för att sandfilteringen ska påverka mätningen? Annars verkar det ju smartare att ta ut vattnet efter sandfiltret. Kanske får ändra på detta...

Returvattnet går tillbaka i en lång slang till breddavloppet. Har väldigt trångt på sugsidan innan pumpen. Därav denna lösning.
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 22, 2018, 16:13:00:00
Ok. Om jag kollar i manualen på nätet nu så sitter avtappningen efter sandfiltret. Jag föreslår att du flyttar tappvattnet till efter så slipper du problem med skräp i MM.
Titel: SV: Bättre filtrering redan i skimmern?
Skrivet av: poolarenspoolare skrivet maj 22, 2018, 16:34:17:17
Ja, så får det bli!