Allt om pool, Poolforum!
SpaForum - spabad => SpaForum => Ämnet startat av: Haga 9 skrivet juni 15, 2017, 07:55:48:48
-
Tjena alla spabadarvänner !
Har en AquaChek TruTest som jag tycker visar väldigt varierande PH värden. Nu tänker jag köpa något som mäter mer tillförlitligt och har tittar på dessa 2 som det står mellan, Idip eller Scuba 2. Är det någon vänlig själ som kan hjälpa mej med detta val ? // Njutare i Artisian 735L sedan 1 år :)
-
Hej,
jag har inte testat Idip men kollade snabbt och den verkar dyrare än Scuba 2, samtidigt hade den lite mer funktioner. Fråga är om du kommer använda dessa t.ex. Bluetooth funktionalitet etc.? Kommer du mäta andra värden än de som Scuba " kan mäta?
Annars tycker jag personligen att Scuba II funkar bra och kan rekommendera den.
//Martin
-
Hej Martin !
Det är framför allt att mäta PH och få ett rätt värde som jag sedan kan justera som jag är ute efter. Som det är nu så blir det mycket jojo-effekt när jag försöker få till rätt PH när Aqva:n inte är stabil i sina resultat. Då kanske det blir en Scuba. Tack för din synpunkt // Per
-
Finns ju även LaMotte att välja på.
-
Efter 2 år med Scuba 2 så bytte jag till IDip som jag nu kört i drygt 2 år, så skulle jag definitivt rekommendera IDip .
Jag hade stora problem med scuban när det gäller mätning av Alkaniteten , den var som en jojo med värdena. Klor, PH funkar bra på scuban men inte Alka.
Med IDip så har jag kompletterat med lite fler tester då jag kör klor i poolen och Bromin i spabadet, mäter hårdheten på vattnet då vi har lite för mjukt vatten så det blir aggressivt mot metaller, upplever att det är lättare att jobba med reagesstripsen i IDip än tabletterna i Scuban. Har kontrollerat min IDip ett par gånger mot badhusets proffsmätare som kalibreras årligen och den håller mätningarna mycket nära deras proffsmaskin.
Men som sagt allt är bättre än AquaChek !
-
Efter att själv haft Aquacheck i 2 år och nu bytt till Scuba 2 just av den anledningen som TS skriver, problem med PH värdet.
Scuban är MYCKET bättre än Aquachecken och efter några timmar med denna förträffliga manik så vart PH värdet rätt.
-
Hej igen ! Beställde en Idip i måndags och nu är den på väg till mej, Tack alla ni som hjälpte till med era synpunkter o tips. Återkommer när den kommit och jag testat den med mina synpunkter om resultatet av mätningarna :) // Per
-
Hej igen ! Beställde en Idip i måndags och nu är den på väg till mej, Tack alla ni som hjälpte till med era synpunkter o tips. Återkommer när den kommit och jag testat den med mina synpunkter om resultatet av mätningarna :) // Per
Varifrån köpte du din IDip ?
-
Hej ! Jag köpte den från spaprylar.se och den kostade 2295:-
-
...och jag står fortfarande bakom mitt tips att köpa från SimplexHealth vilket jag rekommenderade i en tidigare tråd (http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=12936.msg97451#msg97451).
-
...och jag står fortfarande bakom mitt tips att köpa från SimplexHealth vilket jag rekommenderade i en tidigare tråd (http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=12936.msg97451#msg97451).
Bättre pris där ca 1700kr för Idip.Måste man köpa deras testremsor?
Den här kanske..https://www.simplexhealth.co.uk/exact-idip-photometer-digital-water-tester-pool-starter-kit-p-574.html
-
Måste man köpa deras testremsor?
Ja, du måste ju ha remsor som är framtagna för den aktuella mätutrustningen...
Den här kanske..https://www.simplexhealth.co.uk/exact-idip-photometer-digital-water-tester-pool-starter-kit-p-574.html
Definiera först vilka vattenparametrar du är intresserad av att mäta.
Varje test består av två "komponenter". En testremsa samt en beräkningsalgoritm för mjukvaran för respektive test.
Det är i regel samma testremsa för test av pool som för test av spa. Däremot skiljer sig beräkningsalgoritmen åt då de säger att beräkningen förändras i och med skillnad i temperatur mellan pool och spa. Hur stor skillnad det i realiteten är har jag ingen som helst uppfattning om...
När du installerar appen ingår tester (beräkningsalgoritmer) för pH, fritt och bundet klor samt för alkalinitet - alla för pool. Resterande tester får man köpa till en engångskostnad och dessa är då kopplade till ditt konto på Google Play/Apple App Store och alltså inte till mätutrustningen.
Det finns även paket med tester som ger ett rimligt pris.
Jag köpte mätenheten plus remsor för pH, alkalinitetet samt fritt och bundet klor och använder alltså de, i appen, medföljande testerna till poolen.
I efterhand har jag kompletterat appen med ett "spa bundle" (beräkningsalgoritmer) som innehåller alla tester som behövs för spa. Remsorna för ovan nämnda tester är ju desamma för pool som spa men jag har kompletterat med remsor för hårdhet och cyanursyra.
Bättre pris där ca 1700kr för Idip.
...och dessutom fraktfritt vilket sparar ytterligare en hundring. 8)