Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: berijan skrivet juni 03, 2017, 13:10:24:24
-
Hej.
Har en oval ovanmark pool ca 6x4 och sen förre ägaren har pump och filter stått lite provisoriskt bredvid poolen, nu tänkte jag flytta in det i ett hörn av garaget där det finns plats för att montera ventiler mm. Jag är ny när det gäller rörsystemet för pooler men har sökt i forumet och letat på nätet och utifrån det gjort en enkel ritning som jag skulle vilja ha synpunkter på, t ex saknas någon ventil, bör det in backventiler någonstans mm. Ni behöver inte ta med info om t ex mjuka böjar och liknande utan det är systemet som sådant.
I nuläget har jag inte planerat för någon automatik förutom temperaturstyrningen.
Bifogar ritning.
Tack på förhand.
-
Ser fint ut! Jag skulle vilja tillägga ett vattenlås efter solpanelen för att inte dränerar sig allt i poolen vid det minsta luftläckage på insidan.
-
Tack, det låter bra men en fundering har jag ang det, blir det inte en sughävertfunktion även med vattenlåset och att då häverten tömmer systemet?
Sen glömde jag att jag tänkt sätta en automatisk avluftning vid utloppet till solpanelen för att inte riskera en luftficka där, rätt eller fel?
-
Exakt! Därför är det såpass viktigt med ett totalt lufttätt system. En automatisk avluftningsventil kan på utsidan hjälper.