Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: Kryll skrivet maj 18, 2017, 21:16:29:29

Titel: Filterproblem
Skrivet av: Kryll skrivet maj 18, 2017, 21:16:29:29
Hej
Jag har fått ett problem med ökat drifttryck. Trycket har legat konstant på 1 bar, efter
backspolning, i ca 4 år. Under 2016 så steg sakta drifttrycket och det gick aldrig ner till
1 bar efter backspolning. Jag tänkte att det kanske var dax för sandbyte så det har jag gjort nu innan jag drog igång den. Nu ligger trycket snarare på 1,5 efter backspolning
och det känns högt, lite orolig att spränga filtret när filtret sätter igen ännu mer.

Frågan är ju vad det kan bero på, värsta senario är ju att slangen till tilloppet har tryckts ihop. Detta låter långsökt men naturligtvis ingen total omöjlighet :-\.

Någon som har tips på vad jag kan göra, tacksam för alla svar.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: Erik N skrivet maj 18, 2017, 23:40:13:13
Kolla att manometern visa noll när pumpen är avstängd.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: Kryll skrivet maj 20, 2017, 11:26:58:58
Jag har nu bytt manometer och det visade sig att den gamla var trasig. Trycket är nu på samma nivå som det var när poolen var ny. Tack för hjälpen!
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: Erik N skrivet maj 20, 2017, 18:05:44:44
Det gäller att ha koll på de små detaljerna. Bra att vi kunde hjälpa till.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 20, 2017, 19:07:22:22
Frågan är vad man ska ha den där manometern till egentligen. Har inte haft en på flera år nu och tycker det går lika bra utan. Jag backspolar när jag känner ett minskat flöde i inloppen. Det brukar bli ett par gånger per säsong.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: Erik N skrivet maj 20, 2017, 20:15:05:05
Ja det har du rätt i. Jag har en men den får jag inte tät. Så jag har bara täcklocket där och har haft så även förra, kanske t.o.m. även förrförra säsongen.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: Erica skrivet maj 20, 2017, 22:35:10:10
Manometerarna verkar vara bland de minst tilförlitliga delarna i hela pooldjungeln. Vi har under årens lopp bytt ut dem ett antal gånger. Som ni säger så kan man ju känna på flödet när det är dags för backspolning, men metoden är ju ganska grov. Vi har satt en tryckvakt (min man fick en beg. från någon industrianläggning) parallellt med manometern. När den slår till är det dags för backspolning. Vi har dock ingen motordriven centralventil utan tryckvakten tänder en varningslampa uppe i poolrummet så att man vet att det är dags.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 21, 2017, 04:10:20:20
Frågan är om det gör något att metoden är grov.

Man skulle kunna tänka sig att centralventilen mår dåligt av att trycksättas, men jag har inte märkt några problem. Har också noterat att flödet minskar relativt snabbt mot slutet, så man bör ju ha lite "koll" och veta ungefär när det är dags.
Titel: SV: Filterproblem
Skrivet av: j-t skrivet maj 21, 2017, 12:06:37:37
Manometern ger bara en referenspunkt, de är billigt skit rent ut sagt :)
Men en referenspunkt är det enda som behövs, vi vill ju bara veta när trycket stigit och då spelar det inte någon roll att den visar fel från början så länge den gör det helt tiden och är konsekvent.