Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: jbend99 skrivet maj 14, 2017, 11:48:55:55

Titel: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: jbend99 skrivet maj 14, 2017, 11:48:55:55
Ska precis börja montera mina nipplar/ventiler för att dosera klor, ph etc från automatiken men stötte på ett bekymmer. Anborrningsbyglarna har 1/2 tums anslutning men jag tänkte sätta en bussning från 1/2" till 1/4" för att kunna ansluta doseringsventilerna. Problemet blir då att ventilen blir för kort. Så funderingen jag har är om det räcker och ändå blir bra dosering om jag borrar ett så stort hål jag kan i röret för att vatten ska kunna blanda sig med kemikalierna ändå?

Ventilen är 11mm och anborrningsbygelns hål är 16mm. Så om jag borrar 15-16mm i röret borde väl kemin ändå blanda sig med vattnet, utan att ventilens doseringshål ligger direkt i flödet (som det egentligen ska likt bild 2)?

Med bussning för att få rätt tum:
(http://i68.tinypic.com/lisdf.jpg)

Utan bussningen blir det rätt längd på ventilen:
(http://i63.tinypic.com/2afcrn.jpg)
Titel: SV: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: Dimitris76 skrivet maj 14, 2017, 16:23:58:58
Om kemikalierna pumpas in kommer de hastigt att blandas in ändå, även om ventilens munstyck ligger utanför flödet.
Titel: SV: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 14, 2017, 16:46:09:09
Vad har du för sorts pump?
Titel: SV: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: jbend99 skrivet maj 14, 2017, 20:15:13:13
@Dimitris76 Precis min tanke också, borde inte vara några bekymmer men bättre att fråga innan man borrar upp röret om någon har något att invända.

@MathiasS Det är till min Aseko Asin HOME Redox som pumparna hör till. Vet inte om det är någon speciell typ eller så tyvärr men de sitter monterade direkt på Asekon och ser ut såhär i sin helhet:

(http://i68.tinypic.com/20tgvep.jpg)
Titel: SV: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: MathiasS skrivet maj 14, 2017, 21:12:50:50
Det där är en slangpump, precis som till minimastern. Kan omöjligen spela någon roll hur du borrar.

Jag har en anborrningsbygel + nippel för övergång till slang. Hålet i röret borrade jag så stort det gick med bygeln på plats.
Titel: SV: Hjälp med anborrningsbygel & doseringsnippel
Skrivet av: jbend99 skrivet maj 14, 2017, 21:55:49:49
Kanon, tack för svaret. Då kör jag på precis som jag tänkte.