Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: B L K skrivet mars 16, 2007, 21:00:34:34
-
Hejsan <antman>
Jag har pratat med några kompisar till mig som jobbar i rörpular branchen och frågot dom hur man skall koppla in min Phalens 75kvh värmeväxlare till poolen.
Problemet är att dom ser ut som frågetecken :-\ Den ena tycker att man skall koppla in den på den " heta " sidan och då kunna styra så man inte måste värma hela huset när den vämer poolen. Den andra tycker man skall koppla in den på en ny (Shunt) tror jag det hette efter husets värmesystem.
Ni som vet eller har kolla på detta Hur skall man göra ???
Vet någon hur den orkar värma en pool på 4x7 som också har 5st solpaneler ? Och om det finns något bra styrutrustning man kan ha som styr mellan vxl och solpanel beroende på vädret ute.
Mvh'
Johan
-
Det är klart att du inte ska värma huset bara för att du värmer poolen!!
En styrning mellan pool och fjärrvärme har jag inte sett till, men det verkar rätt enkelt att bygga, typ om det är (ca) 4 grader varmare på taket så kopplas inte fjärrvärmen in, det borde lite styrlogik fixa + lite ventiler!
Men varför ska du ha båda alternativen? med lite temp i fjärrvärmesystemet har du gott och väl 50 kW över vxl vilket borde diskvalificera solfångarna ur uppvärmningshänseende! för med 50kW till 4x7 kan du säkert ligga konstant på 35-40 grader i poolen, beroende på fjärrvärmetemp!
-
Jeg ville ha koblet varmeveksler til eget rørløp med egen pump som styres av temp på vannet før varmeveksler. Styring til solvarmer systemet finnes å få kjøpt, tror det er en egen tråd her også. Koble solfanger inn etter filter og før varmeveksler på samme måte som om det hadde vært en VP. Prinsipp se skiss:
(http://www.lesjo.net/bildersvommebasseng/Skiss%20varmeveksler.JPG)
-
Nu börjar bitarna falla på plats !!
Va ni kan man blir imponerad O0
Ja varför har man både och... Jag fick med 5 st solpaneler med egen pump på 0.5hk när jag beställde poolen ( höst erbjudande )
Så min tanke var att låta Solpanelerna göra allt jobb när dom kan och låta Fjärrvärmen jobba när solen inte lyser eller när man vill bada lite varmare..
Rätta mig om man e helt fel ute men jag fick ju me dom så <hmm>. Pratade med Alfalavall som leverarde min nya fjärrvärme vxl och dom hade inge bra lösning på att styra två system efter olika temp. Men finns det någon super tekniker eller dyl som läser detta så sjung ut bara <sol>
Johan
-
Hvis du ikke har montert solfangerne så prøv å få levert de tilbake mot eks. styring til VV. Du klarer deg fint med VV og det mindre å vedlikeholde. Bedre varmestyring får du også. Gjør som RLA foreslår bygg bare VV inn i systemet.
PS pumpen for varmtvannet bør også forigles mot at rensepumpen går i tilegg til å styres av temp på poolvanet. Rense pumpen styrer du via timer.
Vi er noen her på forumet som generelt er skeptiske til å bruke solfangere utenom filteret (egen pump) da det lettere kan få med smuts som tettet igjen panelene. I tilegg kreves det mere rør til/fra poolen, nei..... gå får bare VV (sier jeg som får begge deler, men VP).... ;)
-
Bidda, har du kopplat förbi din solfångare? Jag har värmeväxlare, men funderade även på att skaffa solfångare som ett komplement till VV eftersom värmepumpen går nästan hela tiden när poolen ska hållas varm.
Kanske får skrota idén med solvärme då...
-
Nei, skal i sommer bruke begge deler, men det fordi jeg har VP (luft/vann) hadde jeg hatt fjernvarme med VV så hadde jeg kuttet ut solfanger.
VP vil hos meg stå etter solfanger og samtidig bare varme opp til 26 grader (bastemp) over dette vil solfangerene bidra hvis solforhold.
Koblet slik:
(http://www.lesjo.net/bildersvommebasseng/Bilde%2006-04-09%20r%F8rskisse.JPG)
-
Oj oj nu vet man inte ut eller in . Men jag får nog fundera igenom solpanelerna 1gång till.
Jag som trodde dom orkade värma upp en 4x7 pool om det är sol :angel: ( 5 st ) 18m3 men det kanske inte är så.
Om man kör fjärrvärmen på kvällar och nätter som grundvärme.
Men men man skall ju inte börja gräva poolen förren om 2 veckor så det dyker nog upp en hel del andra frågor.. ojoj :-\
Johan
-
Nu måste jag göra ett inlägg. Om du kör solfångare under dagen, vid sol, och fjärrvärme kvällar och nätter och vid moln,så har du helt klart varmt i poolen!
Jag gör så men med bergvärme molninga dagar och inga nätter.
Vi hade runt 27-30 hela förra sommaren.
Vi har poolyta 24,5 och 4 st solfångare allt från Poolfab.
Visst kan du göra som du tänkt, det är inte fel!
Du fick ju solfångar anläggningen gratis, inget att fundera på då, tycker jag.
Kör på! O0
-
Snuggt med rakasvar!! :)
Upp med skiten och låt det rulla .. ;) Bara det blir varmt så blir jag och barnen nöjda !.
Tack 8)
-
Klart du kan bruke begge deler og som Fia skriver så har du vel betalt lite eller inget for solfangerene, men gjevn varme i poolen blir det VV som sørger for. Var det med styring for solfanger paketet?
-
Belysningskungen,
Om du ändå har solfångare så är det bara att köra på. Du kommer att spara ett par tusen varje säsong på solfångaren.
Bidda, varför har du ingen bypasskoppling till värmepumpen? Måste slita extra på värmepump och cirkulationspump när du alltid leder allt vatten genom värmepumpen. Dessutom minskar flödet en del. Blir det för svårt tekniskt med en extra motorventil ;)
/Poolnicke
-
Skal nok alltids ha klart å løse det tekniske ;D
...men 1) ønsker å få ned flødet da lavere hastighet i solfangerne reduserer start/stopp av anlegget. 2) VP er konstruert for helfløde og 3) VP finner selv ut om den skal starte å avgi varme ved at den "lever sitt eget liv" Temp/termostat/flowvakt.
PS: Om solfangerpacketet til Belysningskungen ikke innholder styring så må han ut med en del tusen til og spørsmålet blir også om antall m2 holder til reelt bidra eller om han er best tjent med natt oppvarming fra VV for mindre kostnader?
-
Jo jag har fått med en styrning med fullautomatik till solpanelerna så det är komplett.
Men nu såg jag att Phalen´s hade en styrning för hetvärmevxl som verkar kunna va något, vet ju inte om den kan styras utav något annat en tid ,
Tex så vore det ju bra om om fjärrvärmen vilade lite när solen lyser ,men jag vet inte om denna klarar att styra så.
Någon som vet? <hmm>
Pahlen´s maskinen hette 11392C
Johan
-
Hejsan!
Vi har samma pool och värmepaket som ni har och det ryker på gott kan jag lova när solen lyser, vi har även bubbeltäcke över poolen som både isolerar och värmer på mera ifrån solen.
Problemet är ju som ni själva skriver att under regniga och kalla dagar/nätter så sjunker tempen och när solen tittar fram igen så är vattnet för kallt att man ens vill bada, jag har fått tag på ett jättemonster till plattvärmevxl. som vi skall montera ihop med solpanelerna för att stödvärma.
Vi kommer endast att använda ett manuellt vred till den.
I somras kom vi upp i 32 grader med panelerna.
-
O0 Bra at sol-pakka var komplett. Har lest VV PDF-filen og den har termostatfunksjon men til hva var det vanskelig å lese ut fra det lille som stod. Regner met at de ikke lager en slik løsning med mindre dette er tenkt på. Hva koster en slik sak? Uansett kan du koble via reele slik at når solpumpen starter så stopper sirkpumpen på VV.
-
Kanon ! O0
Det där med ett relä verkar ju enkelt ok smart , skall ringa imorgon och kolla pris på Pahlens styrningen.... säker gratis ???
Johan
-
Har du kollat in vanliga solstyrningar dom klarar extern värmekälla typ fjärrV och jobbar på delta/T
med en växlare på varma sidan på fjärrvärmen och en pump på poolsidan löser du enkelt ditt uppvärmnings problem till en rimlig penning.Solen laddar vad den kan där efter stöttar du med fjärrV
-
Kanon !
I morgon blir det till att ringa runt och prata med solpanelstillv. eller dyl
Någon som har några säkra tips på bra firmor som jobbar med solvärme till hus och dyl.?
Tack
Johan'
-
Her er en tråd om det samme tema:
http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=778.0 (http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=778.0)
-
Vi kommer att koppla på oss på fjärrvärmenätet när vi kommer igång med vår pool.
De har bra info på http://www.tekniskaverken.se/energi/fjarrvarme/poolvarme/
Vi har ringt ett par gånger o frågat om olika saker ang detta och det känns som om de vet vad de pratar om :D
//Ulrika