Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: Peter Palm skrivet maj 23, 2016, 08:59:39:39
-
Har en Zodiak PW-7M värme pump, poolen är 8x4 meter, har inte lagt på solfolien än, satt värmepumpen på 30 grader, har just nu 21 grader i poolen, borde den inte vara högre, även om jag inte har på solfolien?
Hälsningar Peter
-
?? va har du för medeltemp i luften ? hur länge har du kört pumpen( att du satt den på 30 innebär ju inte att den ger mer värme, bara att den stannar när den uppnått 30 eller 31 brukar dom då gå till .
Har du tak ?
Vad hade du för starttemp ?
Som du förstår är din fråga helt omöjlig att svara på med de uppgifter du lämnar.
Sen är ju 7m angiven för max 35.000 liter , så den är ju i minsta laget , särskilt utan tak .
POOL SUITABILITY POWER 7 POWER 9
Max recommended pool volume:
based on a mild climate using a cover with low wind conditions
35,000 litres 45,000 litres
-
Hej
Jag har bara pool skyddet på,pumpen har varit i gång ca 3,5 vecka ,
pumpen startar kl 10.00 -21.00
Bor på västkusten (söder om Göteborg), vet tyvärr inte medeltemperaturen
start temp i poolen var på 12 grader, den gick upp till 23 grader som mest för en vecka sen, nu ligger på ca 21 grader
MVh
Peter
-
30,5 grader thermopool med enkel pooltäckning utan solfolie nere i skåne, vp varit igång i 2½ vecka nu ungefär.
-
Hej
Jag har bara pool skyddet på,pumpen har varit i gång ca 3,5 vecka ,
pumpen startar kl 10.00 -21.00
Bor på västkusten (söder om Göteborg), vet tyvärr inte medeltemperaturen
start temp i poolen var på 12 grader, den gick upp till 23 grader som mest för en vecka sen, nu ligger på ca 21 grader
Rent spontant låter det som att du borde haft mer, men som sagt den är lite underdimensionerad och det har inte varit så väldigt varmt hela tiden , särskilt inte på nätterna , vi ha haft 5-6 grader många nätter , det sänker rejält, det enda du kan göra är ju att kolla så den höjer 1-2 grader
MVh
Peter
-
Jag har inte fått på min solfolie ännu och ingen annan tillförd värme heller. Men ändå +20° idag. Murad pool 4x8m i Malmö.
-
Tompamannen;
Jag ändrar till 24/7 på pumpen redan ikväll O0
-
Räkna med att lyfta tempen någon grad per dygn i sämsta fall.....mer detaljerat än så går inte att säga, blir för många om och men och kanske.
Jag hissade från cirka 18-20 till 31 på 5 dagar med 9kw vp och tak.
-
31 grader, det är där det skall vara O0
-
Har kört 5 dygn nu, startade på 17,3 och nu 27,7 , kör med bergvärme
2 nätter har det in ökat nånting.