Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: Dimitris76 skrivet mars 31, 2016, 21:36:31:31
-
Hej! Det står PVC-slang mellan pump och filter där jag skulle vilja installera en flödesvakt. Man borar ett 12mm hål i röret sedan monterar man ett sadelfäste som fixeras med två bultar runt röret. Man skruvar sedan flödesvakten i sadeln.
Min fråga är: får man montera sadeln på pvc-slang eller måste det vara rigid rör?
/Dimi
-
..
-
..
-
Sådana kopplingar är tänkta för hårda rör. Jag har aldrig testat men jag skulle tro att det kommer att läcka om du sätter dem på en slang. Slangen kan ju ge efter så att tätningstrycket försvinner.
-
Mmm, dessutom är slangen inte plan, så det är inte säkert att o-ringen tätar alls.
-
Blir det bra om jag använda två limmuffar för att montera en kort, rigid rörbit mitt i mellan?
-
Kapa slangen, använd lim-delar och gå över till en kort snutt hårt PVC rör.
Anborrningsbygel på slang tror jag inte på.
-
Dessutom är väl diametern på slangen större än vad bygeln är?
-
Näe det måste vara samma, det är ju samma limkopplingar till pvc-slang och till hårda rör.
-
Både PVC rör och slang har 50mm yttre diameter.
/Dimi
-
I rest my case. O0
-
Nu har jag kapat slangen och monterat en 15cm lång rörbit mellan limmuffar.
-
.
-
.
-
.
-
Förresten den absolut bästa smörjningsmedel för O-ringar och övriga gummipackningar är den här Silikon oljan som är trögflytande och klibbig så den sitter på plats utan att rinna och göra mess.