Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Övriga frågor! => Ämnet startat av: salle40 skrivet mars 07, 2016, 20:46:16:16

Titel: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: salle40 skrivet mars 07, 2016, 20:46:16:16
ska dra rör ca 10 m till huset där jag ska ha filter och pumpen och undrar hur grov pem slang man ska använda för jf fritids Storpool 6,1x3,6m
räcker det med 32 eller ska man gå upp till 40-50mm?
med poolen fick jag bara en vit slang i dimension 32mm.
vilka övergångar brukar man sedan använda sig av om man ska gå över till mjukare slang??
tack
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: MathiasS skrivet mars 07, 2016, 21:56:03:03
Jag skulle använda 50mm pem slang. Mjukare slang är sedan lämpligtvis mjukv PVC-slang. PEM använder du klämkopplingar till, PVC limmar du.

Tex här http://www.dammbutiken.se/plastdelar/kopplingar/ hittar du alla övergångar och kopplingar du behöver. De större poolbutikerna (Poolstore, Folkpool) brukar också ha ett bra sortiment i butiken (men till lite andra priser).
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: Rickard skrivet mars 08, 2016, 06:44:59:59
50 mm PEM har väl större innerdiameter än 50 mm PVC, så jag skulle rekommendera PEM.
Att snåla på slangen kostar i sämre filtrering, det är det inte värt, jag vet - för jag snålade.
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: MathiasS skrivet mars 08, 2016, 19:51:15:15
Jag uppfattade att det fanns behov av mjukare slang också, därav PVC-pratet.

PVC är väl också dyrare än pem (som ofta kan hittas på blocket till bra pris) så den drar man ju inte längre än man måste, men att koppla ihop pump och filter etc med PEM blir ju rätt omständigt eftersom kopplingarna blir så stora.
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: Rickard skrivet mars 09, 2016, 08:45:43:43
När man kör med PEM så drar man ju ofta hårda rör (limmas) runt pump och filter, det blir både snyggt och stadigt och kan göras rätt kompakt.
Enda nackdelen med detta är att det kostar lite mer, och att tvära 90° vinklar kan strypa flödet lite mer än en mjuk PVC-slang som dras i en mjukare böj.
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: Erik N skrivet mars 09, 2016, 20:36:47:47
Du är något otydlig där. PEM limmar man inte, det är fortfarande PVC vi pratar om. Jag har PEM-slang fram till boden. Sedan är allt inne i boden PVC, både hårda rör och slang. Övergång i form av koppling mellan PEM och PVC.

Sedan finns det långböjar att köra med i PVC i stället för de tvära som bl.a. jag har. Om jag bygger ny bod någon gång i framtiden och ska göra om allt så blir det nog långböjar. Kolla MathiasS byggtråd för långböjarna.
Titel: SV: Hur Grov Pem slang? Jf Fritid
Skrivet av: Rickard skrivet mars 10, 2016, 06:58:02:02
Var osäker på materialet i de hårda rören, men det är säkert PVC som du skriver.
JAg har bekanta som haft lite problem med de där mjuka PVC-slangarna som limmas, men det kanske inte är nåt generellt problem.
Jag upplever det trots allt som mest gediget med en kombination av PEM och hårda PVC-rör.