Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Uppvärmning => Ämnet startat av: barco skrivet juni 30, 2015, 12:19:36:36
-
Jag har en 4,6m rund billig pool på 12m3.
Jag har köpt en 7kw Hydro värmepump och en pump med sandfilter till den.
Vattenpumpen är på 400W och 9.9m3/h. Jag har ett bypass filter också.
Jag har en placering på värmepump och pool enligt bild
(http://www.bredbild.se/pool.jpg)
Jag tänkte sätta pump, sandfilter och bypass direkt vid poolen. Några synpunkter på det?
Jag har ju värmepumpen en bit under poolen (typ 2m kanske) men jag hoppas att jag kan justera trycket rätt i värmepumpen med bypassen.
-
Välkommen hit då........antar att jag känner dig....
Det spelar ingen roll hur du gör.
Jag skulle placera vattenpump och värmepump så långt bort från poolen som möjligt för att slippa ljudet.
Om du har vattepump och sandfilter vid poolen och sedan rör efter bypass till vp eller om du placerar allt vid VP och sedan drar rör till poolen spelar ingen avgörande roll. Använd 50mm pem-slang och justera flödet till VP så du får rätt temperaturfall över densamma.
-
Borde jag anat, du är ju professionell forumsvarare.
Testade nu med pump vid poolen, den låter en del. Värmepumpen är dock väldigt tyst. Kanske flyttar ner pumpen och filtret så det inte är nära poolen.
Visste inte att det fanns korrekt temperaturfall, men nu får jag läsa upp mig på sådan.
Tack!