Allt om pool, Poolforum!

PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: chinilla skrivet juni 20, 2015, 17:06:36:36

Titel: Läckande solmattor
Skrivet av: chinilla skrivet juni 20, 2015, 17:06:36:36
Jag har precis startat upp min intex rampool för säsongen. Tyvärr har det inte gått problemfritt. Till poolen har jag 4 st el nino solmattor. Mattorna har jag använt i 3 el 4 säsonger tidigare. För varje säsong har de läckt alltmer. Förra säsongen fick jag ha en hink ståendes nedanför taket där de ligger då de läckte såpass mycket från främst ena sidan. Inför denna säsong har det blivit ännu värre så nu tog jag mig slutligen i kragen och gjorde något åt det. Jag tog loss samliga kopplingar till mattorna och satte dit enligt konstens alla regler. Kollade en film på nätet hur man gör för säkerhets skull innan. Men de läcker likförbannat rätt så redigt mycket. Vad är det som kan vara fel?! De läcker alltså från kopplingarna, inte någon annanstans. Kan det vara att hålen i mattorna där man trär i kopplingen blir för slappa med tiden? Har ni några tips eller råd på vad man kan göra. Har ni andra med solmattor haft liknande problem och hur har ni löst det? 
Det känns ju väldigt trist om det inte skulle gå att lösa på något sätt. Mattorna läcker såpass mycket att jag inte kan ha på pumpen för även om jag ställer bypasskopplaren så att vatten inte ska gå via mattorna så gör det det ändå. Så om jag inte kan får läckandet att minska markant så måste jag koppla bort mattorna helt.  :(
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: Rickard skrivet juni 21, 2015, 06:13:29:29
Nu vet jag inte hur de där kopplingarna ser ut, men går det inte använda slangklammer på dem, så att du kan ansätta det hela lite grand?
Annars är ju våtrums-silikon rätt användbart till mycket.
Ta isär, rengör, sätt lite silikon på den del som skall stickas in i öppningen (inte så det kan plugga hålet) och vänta ett dygn eller så på att det härdar.
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: gadden skrivet juni 21, 2015, 10:40:19:19
Jag skulle testa med lite vulktejp av bättre kvalitet, typ Tesa Xtreme. https://www.k-rauta.se/byggvaruhus/tesa-xtreme-conditions--svart
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: chinilla skrivet juni 21, 2015, 15:12:15:15
Rickard:
Använda slangklämma går inte. Du kan se i denna video hur det ser ut: Setting Up Your New Elnino Solar Pool Heating System for Aboveground Pools (http://www.youtube.com/watch?v=5_T_kTxtWyU#)
Det är inte via slangen som man trycker dit som det läcker, utan vid kopplingen som sitter i mattan.

Jag har funderat på om det skulle gå med silikon, men undrar just om det sedan kommer sitta fast där för evigt. Kanske iof inte spelar någon roll såvida man inte plötsligt behöver ha isär det   <hmm>.

Gadden:
Vulkantejp säger du. Okey det känner jag inte till vad det är men ska kolla upp. Menar du att jag ska sätta det på kopplingen innan jag trycker in den i mattan, eller hur menar du?  Kommer det sitta fast sedan för evigt eller tror du att det går att få loss om man behöver det?
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: gadden skrivet juni 21, 2015, 15:37:08:08
Vulktejp kräver att man kan vira det runt något och om det är i själva övergången matta - koppling kan det nog bli svårt att få dit den.
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: chinilla skrivet juni 21, 2015, 16:55:59:59
Okey då fungerar inte det heller. Kruxet är just att läckan är vid kopplingen i mattan för då går det inte att dra något runt utan man måste nog ha något som fyller ut och gör det tätare i hålet kring kopplingen. Helst inte något som klistrar fast allt så man inte kan ta bort kopplingen alls senare. <hmm>.
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: Tomas R skrivet juni 21, 2015, 23:40:09:09
Vulktejp är nog ändå den enklaste lösningen.

Vulktejp är en "gummi" tejp som vulkar (drar ihop sig) när den aktiveras.
För att aktivera vulktejp spänner du bara ut den innan du "tejpar". Håll fast i änden och dra ut delen som går till rullen för att sedan släppa efter och "tejpa" runt röret. Vulktejp har inget klister utan lägger sig som en gummimassa runt det du "tejpar". Hoppas jag förklarar så ni fattar. Det är lätt. Köp och testa, du kan inte göra fel.

Jag skulle tejpa ett par var eller mer (man för prova sig fram hur mycket) runt ett rör av ungefärlig dimension som o-ringarna har i innerdiameter. Rullar sedan tejpen fram och tillbaka på röret ett par gånger så blir det en o-ring av det hela. Tjockleken på o-ringen avgörs av antal varv du lindar runt röret (och hur brett du tejpar).
Tag sedan och byt existerande o-ring mot din nygjorda, tjockare o-ring.

Du kan åxå vulka lite runt röret efter o-ringen. (Rulla inte det utan bara "tejpa" direkt på röret)
Blir det för mycket och du behöver göra om det skär du loss vulkningen med en kniv eller rakblad.

Glöm inte att "spänna" vulktejpen. Annars aktiveras den inte.
Har vulktejpen en skyddsplast, vilket de ofta har, skall den tas bort innan du "tejpar".
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: Rickard skrivet juni 22, 2015, 06:31:13:13
Jag skulle absolut testa med silikon.
Det brukar gå få bort om man vill det av någon anledning.
Skulle sätta i orings-spåret innan jag satte dit o-ringen, runt o-ringen, och mot mitten av kopplingen så det fyller ut mellan koppling och hålet i mattan.
Därefter dra igen med buntband (och allt annat pyssel med kopplingen, inklusive vattenslangen) och lägga mattorna i exakt den position de skall ha och låta det ligga så utan vattentryck i ett dygn så att silikonet får härda.
Titel: SV: Läckande solmattor
Skrivet av: Holton skrivet juni 27, 2015, 16:35:36:36
Jag skulle absolut testa med silikon.
Det brukar gå få bort om man vill det av någon anledning.
Skulle sätta i orings-spåret innan jag satte dit o-ringen, runt o-ringen, och mot mitten av kopplingen så det fyller ut mellan koppling och hålet i mattan.
Därefter dra igen med buntband (och allt annat pyssel med kopplingen, inklusive vattenslangen) och lägga mattorna i exakt den position de skall ha och låta det ligga så utan vattentryck i ett dygn så att silikonet får härda.
Helt klart som Rickard säger, silikon för att täta mellan mattöppningen och det där lilla röret. Jag har använt vulkband till mycket, men till just detta tror jag i te det är någon framgångsfaktor. Min erfarenhet är att vulkband ger ett relativt hårt gummi, här ser mattan ut att vara lite tunn, ett mjukt silikon som fyller ut gliporna bör funka bäst.