Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Ovanmarkspooler => Ämnet startat av: fredl skrivet juni 12, 2015, 16:34:31:31
-
Eftersom vi var sent på startknappen får vi förenkla poolprojektet. Det blev en rund Intex Ultra Frame 5,49x1,32 på strax under 27 kubik. Vi får hjälp av en kille med minigrävare veckan efter midsommar och tanken var först att göra ett regelrätt markarbete med att gräva ut 25 - 30 cm, markduk, makadam, markdum, isolering, stenmjöl osv. Efter att ha gjort en mock-up både i verkligheten och i sketchup så inser vi att vi kommer att vilja gräva ner en pool nästan helt på sikt om vi ska ha pool. Därför vill vi inte plöja ner en massa tid, material och pengar på något som vi förmodligen kommer schakta bort på 1 - 3 års sikt.
Har vägt upp gräsmattan med avvägningsinstrument och det lutar nästan 10 cm på 6 meter. Vad kan vi komma undan med för markarbete? Tänkte t.ex. att ta bort grässvålen 10 cm eller så och lägga markduk och stenmjöl (eller sand) som jämnas till och vibbas, kanske konstgräs som skydd. Har lagt ut en gren på dräneringsslang som vi kan koppla på så tänkte lägga en ring runt poolen (eller under poolen beroende på vad som behövs).
Har svårt att komma in i trädgården med större maskiner så alla schaktmassor (till det här projektet) kommer att få köras ut med skottkärra eller minidumper genom ett hål i häcken där grävaren kommer in. När vi sedan gräver ner en mer beständig pool så tar vi bort en sektion av häcken och tar in stora maskiner och passar på att dränera källaren på baksidan.
Tacksam för pragmatiska med realistiska svar.