Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Vatten och kemi => Ämnet startat av: MGB-GT skrivet juni 01, 2015, 12:47:41:41
-
Har fått några fläckar på botten som jag misstänker är utfällning av metaller?
Till saken hör att någon vecka innan poolen startades så lyckades en del fin sand
till plattsättningen runt poolen hitta sin väg till vattnet/botten under vinterplåtarna.
Det är första gången detta har hänt på ung 10år men ph värdet var ganska lågt
förra året ifall det kan ha någon betydelse.
Har egen brunn och fick rådet att använda oxalsyra - funderar på hur mycket som kan behövas till ung 30kubik vatten.
Kan man hälla det i utloppet eller skall man blanda ut det innan ex i en hink?
-
Nja.
Oxalsyra brukar vara bra för att ta bort smuts i vattenlinjen, dvs organiskt skräp. Även "trallrent" brukar funka bra. Gult som kommer av järn undrar jag om oxalsyran biter på. Detta brukar man ju också applicera med spruta och gnugga med svamp. Att fylla poolen med det känns tveksamt?
-
Du kanske ska prova med askorbinsyra du med <dontkn>
http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=11053.0;all
-
Oxalsyra är bra mot rost/järnutfällningar, precis som askorbinsyra. Men jag har inte testat att hälla oxalsyra rakt i poolen. Kanske fungerar det ? Har du egen brunn så är sannolikheten stor att du har gott om järn i vattnet, ibland även mangan. Järnföreningar blir bruna, mangan ger svarta avsättningar.
-
Oxalsyra är klart bäst mot just rostfläckar, oslagbart helt enkelt. Räddade nyligen ett obehandlat ekbord där en rostig sax legat i en pöl vatten en längre tid. Svarta fläckar som nått djupt ner i fibrerna reducerades till metaliskt järn på några timmar och därefter fick några rejäla neodymmagneter dra upp järnet ur fibrerna. I en liner är det någ inte så djupt in som rosten trängt, så magneterna är nog överkurs, men det behöver vara en rätt stark lösning för att få rosten att återgå till metalliskt järn. Inget man gör under vatten.