Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Teknik => Ämnet startat av: ssjostrom skrivet mars 16, 2015, 21:02:56:56
-
Hej, är nybörjare på pooler. När jag nu ska starta mitt system inför sommaren undrar jag några saker. Har en 4x9 pool med uv-rening och mini master. Vart köper man kemikalier billigast? Bör man chock klorera direkt vid uppstart? Finns det alternativ till klor? Har hört saltsyra, klarar minimastern av det? Tacksam för svar från er som vart med ett tag.
-
Jag har ingen egen erfarenhet av minimaster men det finns flera här som är nöjda med den.
Saltsyran behövs för att sänka pH-värdet som åker upp av natriumhypokloriten (flytande klor). OBS att de båda kemikalierna måste hållas strikt åtskilda, läs på ordentligt. Sök på minimaster här på forumet så får du en hel del träffar t ex:
http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=7416.msg64940#msg64940
http://www.poolforum.se/forum/index.php?topic=7764.msg57079#msg57079
-
Vi har ingen mini-master men väl ett äldre motsvarande system, med flytande klor (natriumhypoklorit) och saltsyra och vi är väldigt nöjda med det. Tänk på att köpa 10%-ig saltsyra, inte koncentrerad ! Den koncentrerade ryker kraftigt med en mycket hälsovådlig rök och är svårhanterad. Den 10%-iga ryker inte men givetvis gäller det att ha skyddsglasögon och gummihandskar om man skall hantera den. Vi har ett ganska stort förrådskärl för syran, ca 65 l, så vi brukar späda ut syran en gång till (alltså 50 % 10%-ig syra, 50 % vatten). Den svagare syran känns säkrare i fall det skulle gå läck på någon ledning eller liknande. Förbrukningen av saltsyra är låg, en 25 l dunk räcker ett par tre år. Chockklorera genom att hälla i en omgång natriumhypoklorit vid uppstart. Vi testade med 2 l men det var nog onödigt mycket. Eftersom vi har brunnsvatten som är järnhaltigt så fick vi vid klortillsatsen sedan en utfällning av järn, vattnet blev brun-grönt. Det försvann efter några dagar.
Alternativ till klor finns, men ditt mini-mastersystem är ju gjort för klordrift. Man kan annars köra pooler med t.ex. Baquacil, men att döma av andras erfarenheter här på forumet tycks det ofta bli problem efter ett par år eller så.
-
....men vad har du köpt för saker till minimastern? Två pumpar? Styrdon för klor och ph?
I tillägg till ovanstående:
1. Klor använder du för desinficering.
2. Saltsyra använder du för att sänka ph. Ersätter således inte klor.
Har du en komplett installation av Minimastern så har du dosering och reglering av både klor och ph. Minimastern kan bestyckas så att den kan reglera pH med antingen saltsyra eller koldioxid (separat reglerdon)
Uppstart: Följande funkar för mig:
1. Chockklorera enligt anvisning med granulat vid uppstart på våren eller med nytt vatten
2. Invänta rätt nivå på fritt klor (mät med fotometrisk mätapparat, tex Scuba), cirka 0,5ppm
3. Vid rätt nivå på kloret, kaliberera och starta minimastern enligt anvisning (det räcker egentligen med att du är i närheten av rätt värde, sedan kan du använda minimastern för att finjustera).
4. Samma procedur för pH.
Följ anvisningen som följer med Minimastern vid uppstart, den är lång och krånglig men egentligen startar man bara regleringen vid önskat värde, sedan sköter den sig själv.
För att köpa flytande kem i 25 litersdunk vänder du dig lämpligen till någon grossist som kan tänka sig att handla med privatpersoner. I poolaffären är det för dyrt.
Har kört minimastern ett par säsonger nu och tycker det funkar skitbra (nästan tråkigt bra för man behöver inte göra något alls med detta, sköter sig helt själv).
EDIT: Man kan förstås lika gärna chockklorera med det flytande kloret men jag har inte hittat någon uppgift som visar hur koncentrerat granulatet är så att jag kan översätta detta till volym flytande klor och att mäta direkt efter klorering låter sig inte riktigt heller göras eftersom nivåerna blir off-scale på Scuban (om jag minns rätt).
-
Jag körde med 1 liter 40% natriumhypoklorit när jag körde med flytande. (för chockklorering)
Underhållsdos ca 6 dl/dygn.
Det blev alltid över 10 ppm efter att jag hällt i...
Och var klorfritt dagen därpå.
-
Chockdosen stämmer rätt bra med vad vi hällde i vid uppstart - tror det var ca 1.5 l till vår 8x4 m pool. Men underhållsdosen låter väldigt hög. Det skulle innebära att en dunk klor bara skulle räcka lite över en månad - vår erfarenhet är cirka tre månader, ibland t.o.m. mer. Då kör vi vid 28-30 grader i vattnet. Nu bidrar kanske det faktum att vi har en inomhuspool en del - man får helt enkelt i mindre skräp i poolen - men skillnaden låter väl stor. Vi badar ju ändå en hel del i vår pool och vi har ingen extra tillsatsrening typ ozon, UV eller liknande. Automatiken håller klornivån, när vi kontrollmäter med tabletter brukar den alltid ligga runt 1 ppm.
-
Temperaturskillnaden till 32 grader + att den ligger utomhus kanske gör det.
Dessutom tappar ju natriumhypoklorit i så hög procent rätt snart effekt.
Jag brydde mig som regel aldrig över hur hög halten blev initialt, men noterade att det var klorfritt, eller knappt märkbart utslag på teststickan under förmiddan dagen efter.
Om jag inte haft fri tillgång till klor hade det kanske snålats mer.
-
Kör man bara med Natriumhypoklorit måste man ha i cyanursyra manuellt. Har man inte det i vattnet så försvinner ju kloret på nolltid p.g.a. UV-strålningen.
-
Som sagt, det funkade bra, helt klorfritt på dagen, >10 ppm efter klorering gjorde att man hade det bästa möjliga vatten.