Allt om pool, Poolforum!

SpaForum - spabad => SpaForum => Ämnet startat av: Harriboy skrivet december 25, 2014, 15:05:02:02

Titel: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Harriboy skrivet december 25, 2014, 15:05:02:02
Är det automatiska reningen med brom o mineraler som finns i några spabad så bra som försäljarna säger!
Den ska vara nästintill vara självgående.
Bara bada!
Behöver inte hålla på o klorna efter varje bad samt kolla nivåerna varje vecka.
Någon med erfarenhet?
Mvh
Harri
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: spa_nisse skrivet december 26, 2014, 13:35:41:41
Jag fick med brom och mineraler (SPA Frog) när jag köpte mitt SPA. Stod ut en knapp månad med grumligt vatten, pH och alkalinitet som pendlade hejdlöst utan att badet användes. Alka svängde från 0 till 240 på 6 timmar med locket stängt och sedan tillbaka till 0 igen (?). pH var ibland uppe på 8, när jag mätte 6 timmar senare (badet orört) var det nere på 6,8. Jag mäter med Scuba 2, så mätvärdena bör vara ganska korrekta.
Har bytt till klorfritt och nu är mitt SPA mer eller mindre underhållsfritt, jag testar vattnet var 3-4 vecka beroende på badbelastning och behöver inte komplettera med kemikalier vid varje mätning :)
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: decido skrivet december 26, 2014, 17:56:24:24
Hej,
Jag är av en helt annan åsikt: har kört Spafrog nu i ett halvår, funkar ju heeeelt klockrent, en tsk chockklor efter varje bad bara, inget annat, inga klorchocker per vecka eller nånting! Mäter pH en gång i veckan, perfekt.
Vattnet kristaklart och fräscht och utan klordoft. Helnöjd!!
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Erica skrivet december 26, 2014, 19:12:52:52
Jag har ingen erfarenhet av systemet i fråga, men är generellt synnerligen skeptisk till alla system som påstår sig vara automatiska om de inte inkluderar någon form av mätprober som mäter vattenvärden och sedan justerar utifrån detta. Det torde vara närmast en kemisk omöjlighet att konstruera något som kan fungera med högst olika badbelastning, olika nedsmutsning, olika vattenkvalitet i utgångsläget m.m. utan att ta in referensvärden som säger vart vattnet är på väg. Automatiska system med mätsystem blir något helt annat men hamnar ju också i en annan prisklass.
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: robert_gbg skrivet december 26, 2014, 22:03:32:32
Jag fick med brom och mineraler (SPA Frog) när jag köpte mitt SPA. Stod ut en knapp månad med grumligt vatten, pH och alkalinitet som pendlade hejdlöst utan att badet användes. Alka svängde från 0 till 240 på 6 timmar med locket stängt och sedan tillbaka till 0 igen (?). pH var ibland uppe på 8, när jag mätte 6 timmar senare (badet orört) var det nere på 6,8. Jag mäter med Scuba 2, så mätvärdena bör vara ganska korrekta.
Har bytt till klorfritt och nu är mitt SPA mer eller mindre underhållsfritt, jag testar vattnet var 3-4 vecka beroende på badbelastning och behöver inte komplettera med kemikalier vid varje mätning :)

Vad menar du med att du bytt till klorfritt?
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Harriboy skrivet december 26, 2014, 23:04:15:15
Klorfritt? Vad menar senaste insändaren?
Till mig säger säljaren att brom är bättre än klor när det gäller varmt vatten som i ett spabad samt att man inte behöver klorchock efter att man badat.
Det ska spafrog sköta själv?
Om man inte t.ex. Badar på två veckor så är det lugnt med att spa frog sköter detta själv.
Man blir lite osäker på alla olika bud!
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: janlun71 skrivet december 27, 2014, 00:59:49:49
Kör själv med SpaFrog och tycker att det funkar bra, men att säga att det är helt automatiskt är dock fel.

SpaFrog kräver samma test och jobb med vattenbalansen som alla andra system, fördelen med SpaFrog är att kombinationen av Mineraler & Bromin gör att man kan hålla en lägre nivå på Brominet än om man kör med enbart Bromin då mineralerna hjälper till med oxidationen av vattnet.

Det som också är en fördel med SpaFrog är patronsystemet som finns inbyggt i en del bad på marknaden, då slipper man flytande doseringsflottörer som ska förvaras utanför badet när man badar. Lätt att ställa in så du kan hålla en jämn nivå med Bromin i vattnet, men vid hög badbelastningen så måste du komplettera med extra chock för att klara av att upprätthålla ett bra vatten. 

Sen måste man alltid görs en chockning med aktivt syre eller Oxi booster för att bränna bort alla bundna Brominer och rensa vattnet. Men det ska du ju göra vilket system du än använder.

Så den som säger att SpaFrog är helautomatiskt är ute och cyklar, men SpaFrog är ändå enklare att använda och kräver mindre manuell hantering än granulat.

Samt att man kan hålla en lägre nivå på Brominet på grund av mineralerna jämfört med enbart bromin.

Med Klorfritt så menas väl förmodligen att han använder AktivtSyre som saneringskemikalie, sen finns det väl några nya Flytande system som SpaBalancer och AquaPerfect som ska vara klorfria.
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: spa_nisse skrivet december 27, 2014, 15:28:56:56
Med klorfritt menar jag i mitt fall Nicosil och Nicotop, samma sak säljs även under namnen Baquasil och Baquashock. Det är helt klorfritt och baseras på väteperoxid som bryts ner till vatten och syre.
Aktivt syre är en slags variant på klorfritt liksom ozonisator. Har man aktivtsyre och/eller ozonisator behöver de kompletteras med chockklor ibland, det ska inte Baquashock eller Nicotop blandas med.
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Harriboy skrivet december 27, 2014, 17:24:18:18
Om man ska välja mellan två spabad. Tycker ni att ett spa med spa-frog är att föredra.
Jag tänkte på de två insändarna som hade helt olika uppfattningar om detta.
Ena hade bara problem med vatten värderna
och grumligt vatten o den andra fungerade det perfekt för.
?
Kan ni vidareutveckla detta tack!
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: decido skrivet december 27, 2014, 17:58:19:19
Spafrog kan man ju använda i bad som inte är anpassade för dessa typ av patroner "out-of-the-Box" , jag tycker iallafall att konceptet funkar klockrent. Kolla pH en gång per vecka, annars gör jag inget mer. En tsk klor efter varje bad bara! 😀
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: janlun71 skrivet december 28, 2014, 02:10:15:15
Om jag fick råda så skulle jag ta ett bad med SpaFrog inline system och börja använda det, själva delen som byggs in i flödessystemet på badet är ju inte speciellt dyr och om du i framtiden skulle vilja använda något annat system så är det ju bara att låta bli att sätta in patronerna i hållare.  Svårare än så är det ju inte.
Men för mig så funkar SpaFrog perfekt, och jag kan rekommendera det till dig.
Har flera bekanta som använder SpaFrog, både inbyggda systemet men också med den flytande hållaren för patronerna som är nöjda med produkten.
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: mcdanne skrivet december 28, 2014, 08:58:19:19
Har ingen koll på SpaFrog system, men finns det inte andra viktigare parameter för dig att kolla på när du skall välja spabad (Pris, utformning, djup, antal platser, fabrikat, isolering, kvalite, service ect)

Eller är det viktigaste att du inte skall behöva hälla i en tesked klor efter varje bad per person och ha locket av 15minuter medans du duschar och sedan lägga på locket tills nästa bad? (det är så man sköter ett klorat bad)
Rätt skött luktar ett klorat bad minimalt.

Eller kollar du på samma spa med detta som ett inbyggt tillval?
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Harriboy skrivet december 28, 2014, 11:27:41:41
Så här ser det ut!
Jag väljer mellan två spabad.
1) Artesian Antigua 1 ligg + 4 sittplatser. Hel skummad. Två pumpar + cirkulationspump. Ozon. Den har även grym belysning med vattenfall m.m höjd 92cm. El 3 fas.
2) Hudropool 670 self-cleaning. 1 ligg+ 5 sittplatser. Inte hel skummad. En pump + cirkulationspump. Ozon. Okey belysning. Spa-frog system. Höjd 99 cm. El 2 fas.
Jag tycker båda är fina bad med bra försäljare med bra villkor.
Det som jag tycker är svårt är det där med hel skummat eller inte.
Enda argumentet som jag får höra överallt är om det skulle bli läcka då blir det problem med hel skummat.
Men om det inte blir läcka innebär det då att hel skummat är det bästa alternativet?
Priset är ungefär de samma och båda är riktigt fina bad.
Har jävligt svårt att bestämma vilket!
Lyxproblem :-)
Mycket tacksam för era svar för då får man alltid bra info.
Mvh
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: kalle lkpg skrivet januari 11, 2015, 09:05:20:20
Jag är skeptisk till helskummat PGA ev reparationer. Sedan är ju frågan hur mycket man verkligen sparar på det. Den mesta värmen sticker ju uppåt.

Jag har ett Arctic spa. DVS ett premiumkar som ej är fullskummat. Skulle uppskatta att jag ligger på ca 2500kwh/år.
Har du uppsäkrat så du klarar husets behov + ditt spa om det är 2-fas? På 16 amp huvudsäkring är det svårt att klara mitt 3-fas arctic.

Jag skulle nog ta det som jag tyckte hade bäst komfort och belysning. Jag har 2 pumpar i mitt vilket jag tycker är för lite så 1 pump kanske är i underkant? Nu antar jag dock att den är betydligt starkare. Tänkas på bör dock att mycket av pumpens effekt försvinner om det blir långa slangar fram och tillbaka till vred, jets osv. Ju kortare och grövre ledningar mellan jets och pump desto starkare massage.

Har du kikat på Arctic spa?

MVH
Kalle
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Telekiter skrivet januari 12, 2015, 12:22:06:06
Blir inte Spafrog-systemet rätt dyrt i drift? Det står ju att en patron räcker 2-4 veckor och varje patron kostar ju 170 kr vilket betyder att kan bli lika dyrt som uppvärmingen av badet. Era erfarenheter?

/Urban.
Titel: SV: Automatisk rening med Brom i spabad
Skrivet av: Harriboy skrivet januari 13, 2015, 14:15:59:59
Hej Kalle!
Jag har 3-fas 20 amp i huset och hydropools spabad är 2 fas 16 amp.Enligt elektrikern så är det inga problem.
Badet har en pump men den är ska ha samma effekt som två små.
Tror du att en pump räcker med mycket styrka?
Jag har kollat lite snabbt på Arctic. Fina bad! De är väl också från Canada?
Det lutar åt att det blir en Hydropool 670 celf-cleaning.