Allt om pool, Poolforum!
PoolForum - swimmingpooler => Övriga frågor! => Ämnet startat av: TommyC skrivet juli 09, 2014, 07:58:04:04
-
Igår morse vid morgondoppet såg vi något bulligt i bräddavloppet. Jodå, som vi direkt misstänkte var det en padda. Det brukar hända en eller två gånger varje sommar. De kryper troligen in under gummiläppen vid pooltakets kortsida. Hoppar i för en avsvalkande simtur, hamnar så småningom i bräddavloppet och tar sig inte ut därifrån.
Nu står det oftast en skifferplatta där. Den fungerar som tyngd så inte silen trycks upp av tryckstöten som kan bli när pumpen stänger av. Dessutom hjälper det paddan att hålla sig flytande tills räddningen anländer. Man borde kanske ha en liten paddevakueringsramp upp från bräddavloppet <hmm>
-
Mest grodor här men även en och annan padda. Hade som tidigare sagt en rackare simmandes i poolen häromdagen. Får kanske fundera på en padd/grodräddare i vårat breddavlopp med.